România, victorie chinuită în fața Turciei, în primul meci de la Trofeul Carpați la handbal masculin

Publicat 27/12/2021 la 20:41 GMT+2

Naţionala masculină de handbal a României a învins echipa Turciei cu scorul de 26-24 (12-10), luni seara, în Sala Sporturilor ''Horia Demian'' din Cluj-Napoca, într-un meci care a contat pentru Trofeul Carpaţi.

Xavier Pascual, selecționerul naționalei de handbal masculin a României

Tricolorii au făcut un joc destul de modest, în faţa unei echipe agresive (peste zece eliminări de două minute), dar care s-a apărat bine şi care a avut în portarul Yunus Ozmosul cel mai bun jucător al partidei.
Jucătorii antrenaţi de Xavi Pascual au ratat foarte mult şi nu au reuşit să blocheze îndeajuns de mult atacurile oaspeţilor.
România a început bine şi a condus cu 3-0 (min. 6), apoi a avut 6-2 (10), dar câteva ratări au făcut ca pe tabelă să survină egalarea, 6-6 (16). Până la pauză, tricolorii nu au avut mai mult de două goluri în plus, diferenţa la pauză fiind de 12-10.

România - Turcia 26-24, în primul meci de la Trofeul Carpați

În partea secundă, România şi-a mărit ecartul la patru goluri, 17-13 (44), dar în min. 50 scorul era de 19-18. Jucătorii noştri au făcut un pas important spre victorie prin trei goluri consecutive reuşite la 20-19 (23-19, min. 55), iar apoi diferenţa a ajuns în premieră la cinci goluri, 26-21 (59), însă Turcia a marcat de trei ori în ultimul minut şi scorul final a fost de 26-24.
De remarcat că România a ratat patru aruncări de la 7 metri (trei prin Ghiţă şi una prin Thalmaier), iar Turcia a irosit două (Dan Vasile a parat aruncările lui Yakup Yaşar Simsar şi Kanberoglu).
La turneu trebuiau să participe şi echipele Elveţiei şi Iranului, dar acestea s-au retras din cauza infectărilor cu Covid-19 din lot. Astfel, România şi Turcia se vor înfrunta de două ori, al doilea meci fiind programat vineri, de la ora 18:05.
Au evoluat echipele:
România: Dan Vasile, Claudiu Pal - Roland Thalmaier (3 goluri), Tudor Buguleţ (4), Robert Militaru, Cristian Ghiţă (3), Demis Grigoraş (2), Călin Căbuţ, Dan Racoţea, Andrei Buzle (2), Gabriel Dumitriu (2), Călin Dedu (3), Andras Szasz, Marius Szoke, Gabriel Cumpănici (3), Tudor Botea, Alexandru Ghivil (4), Sabin Constantina. Selecţioner: Xavi Pascual.
Turcia: Yunus Ozmosul, Taner Gunay - Samet Kanberoglu (4), Alp Eren Pektaş (1), Halil Ibrahim Ozturk (5), Yakup Yaşar Simsar (7), Şenol Boyar (1), Ozan Erdogan, Ozgur Sarak (3), Yigit Eroz (2), Alperen Arabaci (1), Ugur Erceylan, Emre Engin. Selecţioner: Okan Halay.
Sursa: Agerpres