Rusia-Olanda și Norvegia-Spania, semifinalele de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Vlad Dumitrescu

Actualizat 11/12/2019 la 18:38 GMT+2

Rusia-Olanda și Norvegia-Spania sunt meciurile care se vor disputa în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin. Partidele sunt programate vineri.

handbal

Rusia este singura echipă neînvinsă de la turneul final, câștigându-și grupa principală II, din care a făcut parte și România, cu punctaj maxim. În schimb, Olanda a încheiat pe locul secund grupa principală I, cu șase puncte.
În cea de-a doua semifinală se vor confrunta Norvegia, câștigătoarea grupei principală I, cu 8 puncte, și Spania, cea care a încheiat pe poziția secundă grupa principală II, cu 7 puncte.

Programul semifinalelor

Vineri, 13 decembrie, ora 10:30: Rusia - Olanda
Vineri, 13 decembrie, ora 13:30: Norvegia - Spania

Programul meciurilor de clasament

Locul 5/6: Vineri, 13 decembrie, ora 4:30: Serbia - Muntenegru
Locul 7/8: Vineri, 13 decembrie, ora 7:30: Germania - Suedia
Toate meciurile vor avea loc în Kumamoto, Japonia.
România a încheiat pe locul 12 Campionatul Mondial, după ce s-a clasat pe ultimul loc în grupa principală II, cu 0 puncte.