SCM Râmnicu Vâlcea, pas mare spre grupele EHF European League

Cristian Mihală

Publicat 04/12/2022 la 20:59 GMT+2

SCM Râmnicu Vâlcea a făcut un pas mare spre grupele competiţiei feminine de handbal EHF European League, duminică, după ce a învins în deplasare formaţia suedeză H 65 Hoors HK cu scorul de 31-24 (12-12), în prima manşă din turul al treilea preliminar.

SCM Râmnicu Vâlcea (sursă foto: Facebook)

Prima repriză a fost una echilibrată, doar SCM având avantaj de două goluri pe tabelă, 5-3 şi 9-7, însă la pauză scorul a fsot egal, 12-12.
În partea secundă, echipa vâlceană a pus stăpânire pe joc şi s-a desprins de scandinave, ecartul crescând până la şapte goluri (24-31).
Pentru vâlcence au marcat Irina Glibko 7 goluri, Asuka Fujita 6, Asma Elghaoui 4, Corina Lupei 2, Bobana Klikovac 2, Daria Bucur 2, Amalia Coman 1, Evghenia Levcenko 1, în timp ce suedezele Elin Hansson şi Daniela De Jong au înscris 2, respectiv 4 goluri.
Portarul german Isabell Roch a încheiat cu 8 şuturi apărate (38,10%), iar Daciana Hosu a parat 3 (21,43%).
Golurile formaţiei nordice au fost reuşite de Ida Gullberg 6, Anna Skretting 4, Emma Jonsson 2, Elsa Asberg 2, Isabelle Andersson 2, Tilda Winberg 2, Filippa Nyman 2, Emma Nuhanovic 1, Cassandra Tollbring 1.
Josefine Hultberg Dahlgren a apărat 11 şuturi (28,95%).
Meciul a fost arbitrat de danezii Jacob Jaeger Pagh şi Karl Johan Pontoppidan Thygesen, iar delegat EHF a fost letonul Ilmars Kazinieks.
Manşa secundă va avea loc pe 11 decembrie, la Râmnicu Vâlcea.
Sursa: Agerpres