SCM Rm. Vâlcea, o nouă victorie la pas în Europa!

Actualizat 05/02/2022 la 19:09 GMT+2

Echipa vâlceană s-a calificat în sferturile EHF European League după numai trei meciuri. Își va disputa cu Viborg primul loc în grupă

Kristina Liscevic Valcea

De Marian Ursescu
SCM Rm. Vâlcea și-a trecut în cont sâmbătă, pe teren propriu, a treia victorie consecutivă în grupa D a EHF European League, a doua competiție continentală ca valoare. Echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a depășit cu 32-27 pe Chambray Touraine (Franța).
O singură repriză au avut probleme vâlcencele cu adversarele din Franța. Chambray, cu campioana mondială Rikke Granlund, în poartă, în mare formă, dar și cu campioana olimpică și mondială Alexandra Lacrabere (7 reușite), pe post de golgeter, a condus în prima parte, dar la cabine s-a intrat la egalitate: 12-12.

Urmează dubla cu Viborg

Oltencele au jucat mult mai exact în partea a doua, apărarea și-a făcut treaba, iar portarul Isabelle Roch a avut și ea o prestație la înălțime. Vâlcea s-a desprins la 25-17 și a tăiat elanul oaspetelor. Chambray a jucat fără portar pe faza de atac, dar nu au putut decât să mai reducă din diferență.
S-a terminat 32-27, a treia victorie în grupă pentru Vâlcea care, matematic, nu mai poate pierde locul 2 și implicit calificarea în ”sferturi”. Au marcat pentru SCM Rm. Vâlcea: Glibko 8 goluri, Elghaoui 7, Nikolic 5, Florica 3, Liscevic 3, Gonzalez 3, Bucur 2 și Klikovac 1.
Urmează însă dubla cu danezele de la Viborg: 13 februarie (Rm. Vâlcea) și 16 februarie (Viborg) pentru primul loc în grupa D. Viborg joacă în această seară, ora 21:00, pe teren propriu, cu Vac.