Steaua a ratat dramatic calificarea în grupele EHF European League!

Marian Ursescu

Actualizat 04/10/2022 la 23:00 GMT+3

Bucureștenii au fost în faza grupelor până cu trei minute înainte de final! Au primit însă trei goluri și totul s-a năruit. România rămâne, la masculin, doar cu Dinamo, în Liga Campionilor!

Steaua handbal

Steaua București a făcut un meci foarte bun, la Budapesta, cu Ferencvaros, în turul doi preliminar al EHF European League, manșa secundă. Echipa lui Ovidiu Mihăilă câștigase acum o săptămână, în Sala Polivalentă, cu 33-31 și avea de apărat avantajul de doar două goluri.
Numai că ”roș-albaștrii” au făcut o primă repriză excelentă, în Elek Gyula Arena. Cu interii Krsto Milosevic și Ciprian Șandru în mare formă, cu portarul Ionuț Iancu continuându-și parcă evoluția magnifică de la București, Steaua a condus în permanență. A avut 12-8 și a intrat la pauzăîn avantaj, 17-15.
În partea a doua, evoluția bună a bucureștenilor a continuat. Diferanța de patru goluri a fost refăcută, pe lista remarcaților intrând și pivotul Krsto Milosevic. A fost 23-19, 24-20 și apoi 25-21. Ungurii s-au trezit însă la timp. Veteranul Mate Lekai, omul care are finale de Liga Campionilor cu Veszprem, dar și un alt handbalist cu mare experiență, Zsolt Balogh, au fost jucătorii decisivi ai alb-verzilor. Au marcat împreună 18 goluri!

Calificarea jucată la București după acel +7?

Steaua a condus ultima datăîn minutul 51, 29-28. Ferencvaros a ieșit la apărare avansată, iar acest lucru i-a încurcat teribil pe roș-albaștri. Chiar și așa, steliștii erau calificați în minutul 57, atunci când gazdele conduceau cu 32-31. În ultimele trei minute de joc însă, românii nu au mai găsit calea spre gol, iar maghiarii au dus scorul la 35-31. FTC merge mai departe cu scorul general de 66-64, eliminând și ultima echipă românească rămasă, la masculin, în EHF European League!
Steaua trebuie să regrete enorm această necalificare, având în vedere căși în meciul de la București a dominat clar, iar în mai multe rânduri, diferența a fost și de 7 goluri!
Au marcat pentru Steaua în disputa de la Budapesta: Krsto Milosevic 9, Ciprian Șandru 6, Milan Popovic 6, Nemanja Grbovic 5, Andrei Mihalcea 2, Gabriel Burlacu 2, Ali Tinkir 1.
FTC Budapesta eliminase în turul 1 preliminar o altă echipă din România, Minaur Baia Mare. De această dată scorul general a fost unul categoric: 74-49!