De MARIAN URSESCU
SCM Rm. Vâlcea și-a respectat blazonul și a câștigat ultimul meci din grupa D în EHF European League. Ajunse în Ungaria direct de la Viborg, acolo unde au suferit singura înfrângere, vâlcencele au avut nevoie o bună perioadă de timp pentru a intra în ritmul de joc.
Gazdele au condus aproape în permanență, au avut 16-15 la pauză și s-au desprins la patru lungimi în partea a doua: 20-16. Vâlcencele nu au intrat însă în panică, au egalat la 21-21 și apoi chiar au trecut la conducere, 23-24. Pe final, Vâlcea a arătat că are mai multă expereință, a jucat mai pragmatic și a plecat cu o victorie de palmares.
Handbal
Schimb de jucătoare între CSM București și Gyor!
IERI LA 09:17
Merită remarcate însă paradele senzaționale din final ale Dacianei Hosu, dar și evoluția foarte bună a pivotului Bobana Klikovac (7 goluri), a interilor Irina Glibko (7 reușite) și Olga Gorșenina (4).

S-a accidentat Cristina Florica

Succesul vâlcencelor a fost umbrit însă de accidentarea în minutul 38 a extremei stânga Cristina Florica. Aceasta a scăpat pe contraatac, a marcat pentru 20-21, dar a căzut destul de rău pe genunchiul drept.
Căpitanul vâlcencelor a urlat de durere și a fost scoase pe targă de pe teren. A fost dusă de urgență la spital, încă din timpul jocului. Din primele investigații se pare că nu ar fi vorba de o rupture de ligament, cea mai gravă accidentare. Ar putea fi doar o rupture de menisc, care ar scoate-o pentru cel puțin 6 săptămâni din circuit pe Cristina.

Daneze și în sferturile de finală

SCM Rm. Vâlcea va întâlni în sferturile de finală ale competiției pe câștigătoarea grupei C, Ikast Herning.
Ikast a câștigat cu maximum de puncte grupa sa, una din care a făcut parte și Măgura Cisnădie, neavând mari probleme. E o echipă deosebit de valoroasă, care are în rândurile ei câteva handbaliste de mare valoare. Ikast e de altfel o multinațională cu jucătoare din patru reprezentative: Danemarca, Suedia, Norvegia și Austria.
Vâlcea și Ikast s-au mai întâlnit tot în EHF European League, dar în preliminarii, în ediția 2018/2019. Danezele s-au calificat atunci în faza grupelor după 22-16 pe teren propriu și 21-19 la Rm. Vâlcea.