Vipers Kristiansand - Bretagne Brest a fost finala oarecum inedită din această ediție de Champions League la handbal feminin. Vipers a trecut în semifinale de CSKA Moscova (33-30), iar Brest a furnizat o mare surpriză, învingând-o pe Gyor (27-25, după executarea loviturilor de departajare).
Astfel, finala de azi era deschisă oricărui rezultat, însă norvegiencele au dominat copios de la un capăt la altul și s-au impus în final cu 34 la 28. Veterana din poartă, Katrine Lunde, și Ella Reistad, autoare a 10 goluri au fost cele mai bune jucătoare ale celor de la Vipers.

Vipers Kristiansand, campioana Europei la handbal feminin

Handbal
HC Motor Zaporojie – Dinamo București 28-27. Reprezentanta României a avut victoria în mână
ACUM 5 ORE
Așadar, Vipers devine abia a 2-a echipă din Norvegia care câștigă cea mai importantă competiție intercluburi din handbalul feminin. Prima a fost Larvik, în 2011.
Echipa din Kristiansand a ajuns pentru a 2-a oară în Final 4, de când a fost implementat acest ssistem. Prima dată a obținut doar locul 3, în 2019, dar acum a mers până la capăt și a cucerit trofeul. Pentru Brest a fost prima finală din istoria clubului, astfel că acest rezultat este oricum o mare realizare.
În partida pentru locul 3, Gyor a câștigat categoric în fața rusoaicelor de la CSKA Moscova, scor 32-21.
Handbal
Borussia Dortmund - CSM București 22-25 | "Tigroaicele" obțin al doilea succes în Grupa A
17/10/2021 LA 15:36
Handbal
FC Barcelona - Dinamo 36-32. A plouat cu goluri într-un moment istoric pentru campioana României
14/10/2021 LA 20:19