Cristina Neagu a adus marea victorie naționalei României în partida cu Ungaria din ultimul meci al grupei. Condusă cu 16-10 la pauză, România a revenit extraordinar în repriza secundă și a obținut calificarea datorită Cristinei Neagu.
Neagu a avut un meci dezamăgitor pe fazele de joc, fiind blocată excelent de adversare. Însă starul naționalei României a lovit impecabil de la 7 metri, reușind gol după gol din această situație. Ultima reușită de la 7 metri a venit chiar înainte de final.
România va întâlni în grupa principală Suedia, Rusia și Japonia.
Handbal
Naționala României de handbal feminin și-a aflat adversarele din preliminariile CE 2022
25/03/2021 LA 12:40
Handbal
"Nimic nu mai contează!" Cristina Neagu, prima reacție după ratarea calificării la Jocurile Olimpice
23/03/2021 LA 13:24
Handbal
Vasile Stângă știe cine e vinovat pentru eșecul României la Turneul Preolimpic: "Să-și dea demisia"
22/03/2021 LA 13:58