Xavi Pascual, prima reacție după calificarea uriașă a lui Dinamo în Final Four-ul European League

Publicat 01/05/2024 la 11:27 GMT+3

Echipa masculină de handbal a celor de la Dinamo a reușit în această seară o calificare absolut fabuloasă în Final Four-ul European League, după ce a câștigat și manșa retur cu Skjern, scor 38-34. Antrenorul Xavi Pascual a vorbit despre prestația jucătorilor săi, arătându-se mulțumit de sezonul extraordinar pe care l-au avut "dulăii".

Xavier Pascual

Dinamo București s-a calificat aseară în careul de ași al European League, după ce și-a adjudecat dubla manșă din faza sferturilor de finală ale competiției contra celor de la Skjern.
În tur, la București, în primul meci, românii au obținut victoria la limită, scor 28-27, însă la returul din Danemarca, băieții lui Xavi Pascual au jucat impecabil și nu i-au dat aproape nicio șansă adversarei, impunându-se cu scorul de 38-34.
După meci, antrenorul "dulăilor" a vorbit despre prestația jucătorilor săi, arătându-se încântat și impresionat de ceea ce au reușit handbaliștii în acest sezon. Xavi Pascual a lăudat modul în care dinamoviștii au făcut diferența în retur.
În ceea ce privește ce urmează pentru echipa sa, tehnicianul s-a limitat la a spune doar că Dinamo nu va avea o misiune ușoară în European League.
"Sunt foarte fericit pentru echipă și pentru fanii noștri! Cred că am făcut un meci fantastic. În apărare, în prima repriză, a fost totul perfect. Am făcut un handbal de un nivel incredibil. Repriza a doua a fost diferită, pentru că nu este ușor să câștigi afară.
A fost ca la Silkeborg, dar am fost în control. Sunt impresionat de jucători precum Cindric, Ali Zein, Cupara, Kuduz, Kukic, toată lumea luptă, toată echipa. Am meritat această calificare! Așteptăm să mergem la Hamburg.
Jucătorii merg la naționale, iar când se întorc avem Liga Zimbrilor, Final Four în Cupa României. Este un sezon magnific, dar avem nevoie să facem un pas înainte. E foarte complicat pentru noi în Final Four-ul din European League, vedem ce se va întâmpla", a declarat Xavi Pascual, potrivit ProSport.

Ultima dată când România a avut o echipă în această fază a competiției se întâmpla în urmă cu un deceniu. Atunci, dobrogenii au jucat cu Montpellier (32-26) în semifianale, iar partida a avut loc la Berlin. Dinamo, ajunsă în careul de ași, va juca acum tot în Germania, dar la Hamburg, acolo unde are loc Final Four-ul din acest an, în perioada 25-26 mai.
În semifinalele competiției europene au mai ajuns și nemții de la Flensburg-Handewitt, care au trecut cu 69-59 la general cu Savehof.
În celelalte manșe din sferturi, Fuchse Berlin a depășit-o pe Nantes, după ce a câștigat returul, 37-30, după egalitate la 33 în primul meci, din Germania. Ultima echipă calificată în Final Four este tot o echipă din Germania, Rhein-Neckar, care, deși a pierdut returul cu Sporting Lisabona s-a calificat mai departe cu 60-58 la general.
Așadar, în cadrul Final Four-ului organizat în Germania, vor fi nu mai puțin de trei formații din țara gazdă, Dinamo fiind singura echipă din afara țării care va concura cu gândul la un rezultat cât mai bun în meciurile care vor avea loc la finele acestei luni, la Hamburg.
Misiunea românilor va fi însă una infernală, urmând ca indiferent de tragerea la sorți să întâlnească una dintre echipele care joacă în cel mai puternic campionat din lume.