România a pierdut primele două partide de la Campionatul Mondial de hochei pe gheață din Slovenia, Divizia I, Grupa A. Într-o grupă din care mai fac parte Slovenia, Coreea de Sud, Lituania și Ungaria, România a întâlnit miercuri seară, în primul său meci, echipa Sloveniei.
După o primă repriză foarte bună, încheiată la egalitate, scor 1-1, România a cedat în repriza a doua, atunci când a primit 6 goluri. În repriza a treia, slovenii au mai marcat alte două goluri, câștigând cu 9-1. Pentru România a marcat Evgenii Shachkov, jucătorul celor de la SC Miercurea Ciuc.

România, partidă mai bună contra Coreei de Sud

Hochei pe Gheaţă
România a retrogradat la hochei pe gheață din Divizia I, Grupa A, după înfrângeri pe linie
08/05/2022 LA 17:05
În a doua partidă din Slovenia, disputată împotriva Coreei de Sud, România a făcut o partidă mai bună decât în cea cu țara gazdă. Tricolorii au pierdut cu 4-1, golul României fiind marcat în a doua repriză, la 0-2, de Albert Zagidullin, jucătorul celor de la CSM Corona Brașov.
Următoarea partidă a României va fi pe 7 mai, împotriva Lituaniei, de la ora 16:30, urmând ca pe 8 mai să joace ultima partidă, contra Ungariei, de la aceeași oră.
  • Portari: Polc Patrik (CSM Corona Brașov), Toke Zoltan (CSM Corona Brașov), Onodi Otto (CSM Galați)
  • Fundași: Borysenko Pavlo (CSM Corona Brașov), Rasulov Timur (CSM Corona Brașov), Farkas Tamas (SC Miercurea Ciuc), Yemelianenko Yevhen (CSM Galați), Huba Bors (CSM Corona Brașov), Berdila Catalin (CSM Galați), Csibi-Ferencz Robert (ACSH Gheorgheni), Kozma Zsolt (ACSH Gheorgheni)
  • Atacanți: Rokaly Szilard (SC Miercurea Ciuc), Fodor Csanad (SC Miercurea Ciuc), Constantin Mircea (CSM Galați), Balazs Peter (SC Miercurea Ciuc), Gliga Roberto (CSM Corona Brașov), Molnar Zsombor (CSM Corona Brașov), Tranca Daniel (ACSH Gheorgheni), Casaneanu Eduard (SC Miercurea Ciuc), Zagidullin Albert (CSM Corona Brașov), Reszeg Tamas (SC Miercurea Ciuc), Skachkov Evgenii (SC Miercurea Ciuc), Rokaly Norbert (SC Miercurea Ciuc)
  • Antrenori: Julius Penzes, Nelu Alexe, Attila Goga
România, pregătită pentru Campionatul Mondial din Slovenia! Joacă mâine contra țării gazdă
03/05/2022 LA 12:55
NHL
A început playoff-ul Cupei Stanley! Oilers și Kings, cel mai echilibrat meci al primei seri
03/05/2022 LA 09:02