Sport Club Miercurea Ciuc a redevenit campioana României la hochei pe gheață, după o pauză de 4 ani

Publicat 12/04/2022 la 23:01 GMT+3

În marea finală, Sport Club Miercurea Ciuc a învins ACSH Gheorgheni cu scorul de 4-3 (0-2, 3-0, 1-1).

sport club miercurea ciuc

Titlul național în hocheiul românesc a fost decernat marți seara, pe Patinoarul ''Vakar Lajos'' din Miercurea Ciuc. După ce a cucerit zilele trecute Erste Liga, după o finală cu Ferencvaros (4-1), Sport Club și-a trecut în cont și titlul.
Anul trecut, Corona Brașov a devenit campioană, dar în acest an nu și-a mai putut apăra trofeul. Ultimul act s-a disputat între Sport Club Miercurea Ciuc și ACSH Gheorgheni. Iar gazdele întâlnirii s-au impus cu 4-3, după un joc cu răsturnare de situație.

Sport Club Miercurea Ciuc a redevenit campioana României la hochei pe gheață după o pauză de 4 ani

Echipa din Gheorgheni a condus cu 2-0, prin reuşitele lui Patrik Imre (01:47) şi Christopher Bodo (17:45), dar ciucanii au revenit şi au punctat de trei ori, prin Szilard Rokaly (33:39), Evgheni Skacikov (34:05) şi Balazs Szabolcs Peter (36:18). Robert Ferencz Csibi (41:24) a egalat din nou, dar Tihamer Becze a marcat golul victoriei ciucanilor (58:57).
Sport Club şi-a trecut în palmares al 17-lea său titlu de campioană a României şi primul după o pauză de patru ani.
Clasamentul final al Campionatului Național de Hochei pe Gheață, Seniori, sezonul 2021 – 2022: