22 de sportivi tricolori vor concura la Jocurile Olimpice (8 sportive și 14 sportivi), la 8 discipline sportive. Sportivii români vor fi repartizați în cele trei sate olimpice astfel:

Lotul României pentru Jocurile Olimpice de iarnă Beijing 2022

La Yanqing
Beijing 2022
Jocurile Olimpice de iarnă PyeongChang 2018, ediția la care România a revenit în Top 10
01/02/2022 LA 12:28
  • Sanie
Raluca Strămăturaru (feminin, ștafetă), Valentin Crețu (masculin, ștafetă), Marian Gîtlan- Darius Șerban (dublu masculin, ștafetă), antrenor Ioan Apostol,antrenor Eugen Radu, kinetoterapeut Ion Pița, Team Leader Sorina Țicu;
  • Bob
Andreea Grecu (monobob, bob 2 feminin), Katharina Wick (bob 2 feminin); antrenor Paul Neagu; Mihai Țentea ( bob 2 masculin, bob 4 masculin), Ciprian Daroczi (bob 2 masculin, bob 4 masculin), Raul Dobre (bob 4 masculin), Cristian Radu (bob 4 persoane); antrenor Iulian Păcioianu, servicemen Mihai Păcioianu;
  • Skeleton *
Sebastian Enache (masculin), antrenor Marius Ene; (* POSIBILĂ REALOCARE – Rezerva 1).
  • Schi Alpin
Maria Constantin (slalom, slalom uriaș - feminin), Alexandru Ștefănescu (slalom, slalom uriaș- masculin), antrenor Andrei Szilagyi, antrenor Alexandru Barbu;
Oficiali COSR: Florin Mișcă– Șef Misiune, Ciprian Gheorghe – personal administrativ, Diana Torje – Medic, Ofițer COVID-19, Alina Alexoi – Ofițer Presă;
La Zhangjiakou
  • Sărituri
Daniela Haralambie (NH feminin), Andrei Feldorean (NH, LH - masculin), Daniel Cacina (NH, LH - schiurile masculin), antrenor Florin Spulber, servicemen Adrian Comănescu, Team Leader Puiu Gașpar;
  • Schi fond
Timea Lorincz (skiatlon, sprint liber - feminin), Paul Pepene, Raul Popa (skiatlon, sprint liber, sprint echipe - masculin), antrenor Daniel Borca, servicemen Tanko Elemer;
  • Biatlon
Natalia Ushkina (individual, sprint, urmărire -feminin), George Colțea sprint, individual, urmărire - masculin), antrenor Vasile Gheorghe, antrenor Cristian Moșoiu, kinetoterapeut Czont Attila;
Oficiali COSR: Dragoș Tătaru – Adjunct Șef Misiune, Liliana Dorneanu – Ofițer COVID-19, personal administrativ, Dan Tănase – Medic, Șef Colectiv Medical; Cristian Nistor – fotograf COSR;
Beijing
  • Patinaj Viteză
Mihaela Hogaș (feminin), antrenor Bogdan Stănescu;
Oficiali COSR: Mihai Covaliu – Președinte, George Boroi – Secretar general, Alexandru Epuran – coordonator operațiuni Zona Beijing;
Demnitar: Eduard Novak – ministrul Sportului;

Raluca Strămăturaru și Paui Pepene, purtătorii de drapel ai României

Desemnarea celor care poartă drapelul la ceremoniile de deschidere ale Jocurilor Olimpice ține mereu cont de palmaresul sportivilor, de sportul pe care îl reprezintă, de prestanță și de respect pentru valorile olimpice, a precizat COSR.
Comitetul Executiv al COSR a decis azi prin vot desemnarea celor doi sportivi care vor purta drapelul tricolor la Ceremonia de Deschidere a Jocurilor de la Tokyo.
https://i.eurosport.com/2022/01/20/3292634.jpg
Raluca Strămăturaru (sanie, 36 ani). Este la a 4-a participare la Jocurile Olimpice de Iarnă după edițiile Vancouver 2010, Sochi 2014 și Pyeongchang 2018. La ultima ediție a JO de iarnă ea a avut cea mai bună clasare pentru Team Romania, locul 7. Raluca Strămăturaru este al doilea reprezentant al acestei discipline desemnată portdrapel, după Ioan Apostol.
Paul Pepene (schi fond, 33 ani). Este primul și singurul schior de fond din România care a câștigat un titlu mondial la U23. Are în palmares două medalii mondiale de argint la seniori, la schi pe role. El este la a 4-a participare olimpică după prezențele de la Vancouver 2010, Sochi 2014, Pyeongchang 2018.
Lista ultimilor purtători de drapel TEAM ROMANIA la JO de iarnă:
  • 1964 JO Innsbruck Ion Panțuru - bob
  • 1968 JO Grenoble Beatrice Huștiu - patinaj artistic
  • 1972 JO Sapporo Ion Panțuru - bob
  • 1976 JO Innsbruck Gheorghe Gârniță - biatlon
  • 1980 JO Lake Placid Gheorghe Lixandru - bob
  • 1984 JO Sarajevo Dorel Cristudor - bob
  • 1988 JO Calgary Dorin Degan - bob
  • 1992 JO Albertville Ioan Apostol - sanie
  • 1994 JO Lillehammer Ioan Apostol - sanie
  • 1998 JO Nagano Mihaela Dascălu- patinaj viteză
  • 2002 JO Salt Lake City Eva Tofalvi - biatlon
  • 2006 JO Torino Gheorghe Chiper – patinaj artistic
  • 2010 JO Vancouver Eva Tofalvi - biatlon
  • 2014 JO Sochi Eva Tofalvi – biatlon
  • 2018 JO Pyeongchang Marius Ungureanu – biatlon
Beijing 2022
Primii sportivi români au ajuns la Beijing. Imagini spectaculoase din bazele sportive
30/01/2022 LA 13:49
Beijing 2022
România a avut două clasări în Top 6 la Jocurile Olimpice de iarnă Albertville 1992
25/01/2022 LA 16:25