Au mai rămas 7 zile până la deschiderea oficială a Jocurilor Olimpice de iarnă Beijing 2022, iar până atunci aruncăm o privire și asupra ediției 1998, organizată de Japonia, la Nagano (7-22 februarie 1998). A fost a doua ediție a Jocurilor de iarnă organizate de niponi după Sapporo în 1972.
Deschiderea oficială a fost făcută de împăratul Hirohito, iar logo-ul întrecerilor a fost "O inimă– o lume". Mascotele Jocurilor au fost Sukki, Nokki, Lekki și Tsukki, "patru bufnițe emblematice, bufnița fiind consideratăînțeleapta pădurilor", după cum a notat cosr.ro.
Beijing 2022
Beijing 2022: Cum au trăit comentatorii Eurosport cele mai tari momente de la Jocurile Olimpice
23/02/2022 LA 11:05
Uniformele organizatorilor au fost realizate din materiale reciclabile, iar elevii au beneficiat de o reducere de 50% la bilete de intrare la competiții.
La starul întrecerilor de la Nagano s-au regăsit 2.176 de sportivi din 72 de țări. În premieră au participat sportivi din Uruguay, Venezuela, Kenya, Azerbaidjan și Macedonia de Nord.

Jocurile Olimpice de iarnă Nagano 1998 au fost dominate de fondiștii Bjorn Daehlie și Larissa Lazutina

S-a concurat la 8 sporturi: bob, biatlon, curling, hochei pe gheață, patinaj (artistic, viteza și short-track), sanie, schi (alpin, sarituri, fond, freestyle și combinata nordica), snowboard (slalom uriaș și half-pipe). În total, au fost acordate 69 de titluri olimpice.
În programul olimpic a fost introdus un sport nou – snowboard, dar și 6 probe noi – curling feminin și hochei pe gheață feminin, slalom urias și half-pipe (masculin și feminin) la snowboard. Turneul feminin de hochei pe gheață s-a încheiat cu victoria SUA.
Pentru prima oară în istoria Jocurilor hibernale, după patru manșe la bob de două persoane nu s-au putut departaja câștigătorii, în final echipajele Italiei și Canadei primind fiecare medalia de aur.
Cea mai medaliată sportivă la această ediție a fost rusoaica Larissa Lazutina, care a câștigat cinci medalii la schi fond (trei de aur, un argint și un bronz). Apoi, norvegianul Bjorn Daehlie a cucerit trei medalii de aur, tot la schi fond, devenind primul sportiv de la Jocurile de iarnă care a câştigat în întreaga carieră nu mai puţin de 12 medalii olimpice. Între timp el a fost depășit de alți doi norvegieni, Marit Bjoergen (schi fond) – 15 medalii și Ole Einar Bjoerndalen (biatlon / schi fond) – 13 medalii.
Primele locuri în clasamentul general pe medalii a fost următorul: Germania (29 de medalii, din care 12 de aur), Norvegia (25 de medalii, din care 10 de aur), Rusia (18 medalii, din care 9 de aur), Canada (15 medalii, din care 6 de aur).

Eva Tofalvi a adus cel mai bun rezultat pentru România la Nagano 1998

România a participat la Nagano cu 17 sportivi la 5 sporturi (biatlon, sanie, schi fond, patinaj – viteza și artistic, bob), în 22 de probe. Cel mai bun rezultat a fost locul 11 ocupat de Eva Tofalvi, în proba individuală de 15 km – biatlon.