Înotătorul Robert Glință a stabilit 3 recorduri naționale, la Budapesta

Cezara Paraschiv

Actualizat 10/11/2020 la 11:27 GMT+2

Cel mai valoros înotător român al momentului, Robert Glință, a stabilit recorduri naționale în trei probe diferite, într-o competiție privată organizată în această perioadă, la Budapesta.

Robert Glință

Robert Glință a revenit în forță după ce s-a vindecat de Covid-19. În ultimele zile, piteșteanul a fost unul dintre protagoniștii unei competiții organizate în bazin scurt (25 m) în capitala Ungariei.
Înotătorul în vârstă de 23 de ani a corcectat recordul național în curse în procedeul spate, pe trei distanțe: 50 m, 100 m și 200 m, anunță Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.
Joi, în cea mai scurtă dintre probe, Glință a oprit cronometrul la 23.12 secunde, fiind depășit doar de către irlandezul Ryan Shane. Și precedentul record național în proba de 50 m spate, de 23.19 secunde, îi aparținea, fiind stabilit la Campionatul European de la Copenhaga, din 2017.
Vineri, în aceeași comptetiție de la Budapesta, Glință și-a corectat și recordul de la 100 m spate, chiar dacă dion nou Robi a terminat cursa pe locul al doilea, în urma rusului Kliment Kolesnikov. Glință a oprit cronometrul la 49.87, depășindu-și performanța de 49.98 pe care o reușea în urmă cu doi ani, la Hangzhou (China).

Glință a reușit tripla în Ungaria

Robert Glință are în vizor a doua participare din carieră la Jocurile Olimpice. În 2016, la Rio, el a prins finala de opt la 100 m, iar pentru Tokyo spre să își îmbunătățească rezultatul.
Când s-a dat startul calificărilor pentru Tokyo 2020, Robert Glință a fost primul sportiv român care și-a îndeplinit baremul olimpic, devenind astfel primul tricolor calificat la a 35-a ediție a Jocurilor Olimpice.
Ieri, Robert Glință a reușit să doboare un al treilea record al României, la 200 m spate, într-o cursă în care s-a clasat al cincilea. Timpul său, 1:51.87 este cel mai bun reușit vreodată în natația românească. 1:51:92 era performanța de referință până acum, realizată tot de către Robert Glință, în 2016, la Campionatele Mondiale de la Windsor (Canada).