Jocurile Olimpice de Iarnă PyeongChang 2018: Ziua 11

Actualizat 20/02/2018 la 19:18 GMT+2

Aur pentru Virtue și Moir în proba de dans, în timp ce Germania acaparează podiumul la combinată nordică. Ziua a 11-a la Jocurile Olimpice.

Johannes Rydzek, Fabian Riessle and Eric Frenzel

Cuplul canadian Tessa Virtue / Scott Moir a reușit să-și adjudece medaliile de aur în proba de dans a patinajului artistic. După ce cei doi au stabilit un nou record mondial cu o zi în urmă în programul scurt, evoluția lor din programul liber a fost suficientă pentru a câștiga proba, de puțin, în fața perechii franceze Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron. Maia și Alex Shibutani au reușit să obțină locul trei pentru SUA.
Tot pe gheață, Coreea de Sud a adus o nouă bucurie fanilor, obținând medalia de aur în proba feminină de patinaj viteză, 3.000m ștefetă. Italia a cucerit medalia de argint, în timp ce Olanda pe cea de bronz.
În turneul masculin de hochei pe gheață s-au aflat și ultimele patru sfert-finaliste. SUA a învins fără probleme pe Slovacia (5-1), Finlanda a eliminat Coreea de Sud (5-2) iar Germania a trecut de Elveția după un meci strâns, 2-1, același scor înregistrându-se și între Norvegia și Slovenia.
Trecând la probele de schi, marți a adus o nouă medalie de aur pentru Canada. Cassie Sharpe a reușit să câștige proba feminină de schi acrobatic – halfpipe. Pe locul doi, franțuzoaica Marie Martinod a obținut medalia de argint la patru ani după ce reușise aceeași performanță la Soci. Brita Sigourney a încheiat a treia, obținând bronzul.
Combinata Nordică și-a desfășurat proba de pe trambulina mare, iar podiumul a fost acaparat de sportivi din Germania. Johannes Rydzek a cucerit aurul la capătul unui final extraordinar în care el și coechipierii săi au fost despărțiți de mai puțin de jumătate de secundă. Fabian Riessle a obținut argintul, în timp ce campionul olimpic de la proba desfășurată pe trambulina normală, Eric Frenzel, a încheiat al treilea.
Nu în ultimul rând, în ștafeta mixtă de la biatlon s-a impus echipa Franței, cu Martin Fourcade aducând succesul în ultimul schimb și cucerind a treia sa medalie de aur la PyeongChang. Norvegia a terminat a doua, iar Italia a reușit să urce pe a treia treaptă a podiumului.
***
Program complet de transmisiuni (* indică medalii în joc) miercuri, 21 februarie:
Eurosport 1 - 2:10 - Snowboard - Big Air masculin - Calificări
* Eurosport 1 - 3:30 - Schi Alpin - Coborâre feminin
Eurosport 2 - 5:00 - Hochei pe Gheață - Sferturile de Finală mascuin - Cehia v SUA
* Eurosport 1 - 6:15 - Schi Acrobatic - Ski Cross masculin
Eurosport 1 - 7:45 - Curling - Faza Grupelor masculin - Suedia v Norvegia
Eurosport 2 - 9:30 - Hochei pe Gheață - Sferturile de Finală mascuin - Sportivii Olimpici din Rusia v Norvegia
Eurosport 1 - 10:00 - Schi Fond - Sprint pe Echipe Stil Liber - Semifinale
* Eurosport 1 - 12:00 - Schi Fond - Sprint pe Echipe Stil Liber - Finale
Eurosport 2 - 12:00 - Ceremonia de Decernare a Medaliilor
Eurosport 1 - 13:00 - Patinaj Viteză - Urmărire pe Echipe - Semifinale
Eurosport 1 - 13:40 - Bob - feminin - Manșa 3
Eurosport 2 - 14:00 - Hochei pe Gheață - Sferturile de Finală mascuin - Canada v Finlanda
* Eurosport 1 - 14:45 - Patinaj Viteză - Urmărire pe Echipe - Finale
* Eurosport 1 - 15:25 - Bob - feminin Manșa 4
Eurosport 1 - 15:45 - Hochei pe Gheață - Sferturile de Finală mascuin - Suedia v Germania
***
Jocurile Olimpice de Iarnă sunt transmise pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player. Analiza competițiilor de la PyeongChang poate fi urmărită pe pagina de Facebook a Eurosport, în cadrul emisiunii Stream Team, în fiecare luni și joi seară.
UPC este sponsorul transmisiunilor Jocurilor Olimpice de Iarnă de pe Eurosport. Dacă ai ratat o competiție, o poți revedea, timp de 7 zile, cu funcția Replay a mediaboxului Horizon. Iar cu aplicația Horizon Go pentru smartphone sau tabletă, te bucuri de competiții live sau în reluare, pe orice device.