După ce în primele două zile au fost obținute nu mai puțin de cinci medalii, dintre care două de aur, românii au reușit să mai câștige alte două distincții în următoarele zile de concurs.
A șasea medalie a fost adusă de sportivele Alina Maria Balețchi și Tabita Maftei în competiția de canotaj, în proba de dublu rame. Cele două au terminat finala A pe locul trei și au obținut medalia de bronz.
Cea mai recentă performanță a fost reușită de Andreea Dragoman, la tenis de masă. Sportiva în vârstă de 18 ani s-a impus în finala mică contra indiencei Achana Girish Kamath, scor 4-1 (8-11, 13-11, 11-9, 11-5, 11-9).
Beijing 2022
4.000 de participanți au fost prezenți la o repetiție pentru deschiderea JO de la Beijing
ACUM 12 ORE
În total, România are șapte medalii la Jocurile Olimpice de Tineret: două de aur, două de argint și trei de bronz.
Competiția continuă să fie transmisă pe Eurosport 2 până în 18 octombrie.
Fără cazuri de COVID-19 în rândul sportivilor străini care au ajuns în China!