O sportivă din Spania își strigă frustrarea, după încheierea Jocurilor Olimpice: "80% din ce e pe TV e fotbal"
Publicat 16/08/2024 la 15:45 GMT+3
Jocurile Olimpice de la Paris s-au încheiat săptămâna trecută, iar oamenii au început din nou să se concentreze doar pe anumite sporturi, precum fotbal, tenis sau handbal. Recent, Vega Gimeno, o sportivă din Spania medaliată cu argint în proba de baschet 3x3, a abordat această situație și și-a spus răsipicat oful pe rețelele sociale.
Vega Gimeno
Credit imagine: Getty Images
Ediția de la Paris de la Jocurile Olimpice s-a încheiat duminica trecută, astfel că cele mai populare sporturi de pe planetă vor intra din nou în atenția urmăritorilor. Televiziunile se vor concentra la rândul lor strict pe cele mai importante competiții din fotbal, tenis sau alte sporturi specifice fiecărei națiuni, un aspect ce deranjează enorm o medaliată cu argint din "orașul luminilor".
Vega Gimeno, sportivă care a urcat pe a doua treaptă a podiumului alături de naționala Spaniei în proba de baschet 3x3 feminin, și-a strigat frustrarea pe rețelele sociale. Jucătoarea a remarcat că odată cu încheierea Paris 2024, interesul televiziunilor s-a îndreptat din nou către fotbal, în contextul în care în Spania sunt așteptate medalii de la multe alte sporturi care nu sunt atât de mediatizate.
În plus, Gimeno a oferit și o soluție în acest sens și a propus un model prin care cât mai multe sporturi să poată fi urmărite de fani la TV.
Citește și:
- David Popovici, mesaj clar după ce și-a ridicat premiul pentru medaliile de la Paris 2024: "Să se țină de cuvânt"
- Simona Halep regretă că a ratat Jocurile Olimpice de la Paris 2024! "Mi-am dorit foarte mult
MAREA FRUSTRARE A UNEI SPORTIVE MEDALIATE CU ARGINT LA PARIS 2024
"Jocurile Olimpice s-au închieat, iar 80% din ce e pe TV e fotbal masculin din nou...Apoi sunt așteptări să se câștige medalii..nu e niciun suport financiar..lene. Când spun lene, mă refer că că deja avem fotbal în fiecare dintre cele 12 luni.
Un model precum cel american, în care sporturile se 'rotesc' în calendar de-a lungul anului, îi permite aceluiași fan să urmărească numeroase sporturi fără să fie nevoit să renunțe la vreunul.
[...] Cred că fotbalul ocupă toată conversația din Spania când vine vorba de sporturi, iar mie mi-ar plăcea să existe o varietate mai mare", a fost mesajul transmis de baschetbalista iberică, citată de Marca.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo