Paris 2024 | Djokovic, reacție printre lacrimi după ce a câștigat tot în tenis: "Mi-am pus inima, sufletul în joc"
Novak Djokovic a reușit, în sfârșit, la 37 de ani, să câștige medalia de aur, singura distincție care-i lipsea din palmares. Sârbul a vorbit în exclusivitate la Eurosport cu Alex Corretja și a dezvăluit printre lacrimi că și-a pus inima, sufletul, corpul și familia în joc pentru a reuși această performanță uimitoare.
Djokovic câștigă aurul la Jocurile Olimpice! Visul olimpic al sârbului se îndeplinește la 37 de ani
Sursa video: Eurosport
Novak Djokovic a câştigat prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice, duminică, după ce l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz cu scourul de 7-6 (3), 7-6 (2), în finala probei masculine de simplu, pe terenurile de la Roland Garros. Djokovic (37 ani), deţinătorul recordului de titluri de Grand Slam (24), s-a impus la capătul unui meci dramatic, care a durat aproape trei ore (2 ore și 50 de minute de joc).

Banner Lidl - Jocurile Olimpice
Credit imagine: Eurosport
Bucură-te de Jocurile Olimpice alături de LIDL, sponsor al transmisiunii Eurosport de la Paris 2024.
Până azi, Djokovic avea o singură medalie olimpică în palmares, obţinută în 2008, la Beijing. Azi, Djokovic a devenit cel mai în vârstă campion olimpic din tenis, la 37 de ani, la capătul unei finale pline de spectacol și de puncte fabuloase. De asemenea, Nole a cucerit ultimul titlu care lipsea din vitrina sa, cel olimpic, astfel că se poate spune că a completat "puzzle-ul" acestui sport, meritând pe deplin titlul de GOAT.
Palmaresul lui Djokovic:
- 1 medalie olimpică de aur
- 10 titluri la Australian Open
- 3 titluri la Roland-Garros
- 7 titluri la Wimbledon
- 4 titluri la US Open
- 7 titluri la Turneul Campionilor
- De 8 ori lider mondial la final de sezon
- 2 x Career Golden Masters (40 de titluri, cele mai multe)
- 1 x Cupa Davis
- 428 de săptămâni pe locul 1 (cele mai multe din istorie)
Jocurile Olimpice | Djokovic, reacție printre lacrimi după ce a reușit "Golden Slam"-ul carierei
Novak Djokovic a vorbit cu Alex Corretja la Eurosport, pe teren, după ce a intrat în istorie și a completat "Golden Slam"-ul carierei, învingându-l pe spaniolul Carlos Alcaraz: "Am jucat aproape trei ore în doar două seturi. O bătălie și o luptă incredibile. Când ultima lovitură a trecut pe lângă el, acela a fost singurul moment în care am crezut că pot câștiga meciul cu adevărat. Adică am crezut că pot câștiga de la început, dar să câștig de fapt... altă poveste.
[Alcaraz] continuă să revină, continuă să-mi ceară să joc cel mai bun tenis al meu. Cred că am început bine primul set. Am avut șanse, a avut și el șanse. A fost corect să terminăm ambele seturi în tie-break. Amândoi am avut șanse să facem break-ul, dar când a contat, amândoi am reușit câteva servicii și lovituri importante. Mi-am pus inima, sufletul, corpul, familia, totul în joc.
Să câștig aurul olimpic la 37 de ani, în sfârșit am reușit. Mai presus de toate, este țara mea. Mândria de a juca pentru Serbia. Știu că lui Carlos și Rafa le place să joace pentru Spania, lui Andy [Murray] îi place să joace pentru Marea Britanie. Roger [Federer] pentru Elveția. Alex Zverev a câștigat la Tokyo pentru Germania. Ați văzut reacțiile tuturor acestor băieți când câștigă; este ceva special.
Aceasta este acum a cincea mea ediție a Jocurilor Olimpice. În trei din cele patru am jucat semifinale și, din anumite motive, nu am reușit niciodată să depășesc acel obstacol. Când am intrat pe teren pentru semifinala cu Musetti m-am gândit și mi-am spus 'hai să trecem peste asta'. De aceea, la începutul acestui meci nu am fost atât de emoționat, deoarece mi-am asigurat o medalie, dar bineînțeles că voiam aurul. A fost intens pe teren și am vrut să dau tot ce am mai bun. Cred că faptul că m-am calificat în finală m-a ajutat deja".

Bonjour, Paris!
Credit imagine: Eurosport
Pentru prima dată în România, Eurosport realizează o emisiune zilnică, pe durata întregii durate a Jocurilor Olimpice, care este difuzată live în 5 țări din regiune. Este vorba despre "Bonjour, Paris!", o emisiune găzduită de jurnalistul Cosmin Cernat, ce se vede în România, Ungaria, Bulgaria, Republica Cehă și Slovacia.
Showul regional "Bonjour, Paris!" este prezentat în limba engleză de cunoscutul jurnalist. Prima ediție a avut loc pe 24 iulie, de la ora 14:30, iar pe parcursul întregii durate a Jocurilor Olimpice emisiunea este difuzată zilnic la Eurosport 2, de la ora 9:00.
Jocurile Olimpice de la Paris sunt pe Eurosport și în aplicația Max în perioada 26 iulie - 11 august 2024.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/06/image-6342f19a-87fd-4231-8da2-cb0dd2e4ef92-68-310-310.jpeg)