Românul implicat pe nedrept în mega scandalul de la JO s-a retras: "Voi duce războiul până la capăt"

Adrian Alexandrescu, unul dintre cei mai apreciați arbitri din polo-ul mondial, a decis să se retragă din activitate, după ce a fost "pedepsit" pe nedrept în urma scandalului uriaș de după partida dintre Italia și Ungaria de la Jocurile Olimpice de la Paris. Românul a lansat acuzații grave la adresa World Aquatics și a subliniat că va lupta până în pânzele albe să scoată adevărul la iveală.

Andrei Alexandrescu

Credit imagine: Getty Images

Naționala masculină de polo a fost singura echipă din România prezentă la Jocurile Olimpice de la Paris (gimnastica sau tenisul de masă nu sunt considerate sporturi de echipă). Băieții noștri au pierdut toate partidele, dar țara noastră putea fi reprezentată chiar și într-una dintre finale, prin arbitrul Adrian Alexandrescu.
Fiind unul dintre cei mai apreciați arbitri din acest sport, la nivel mondial, românul a avut un ghinion teribil și aventura sa la Paris s-a terminat în sferturi, fără să aibă nicio vină. Concret, Alexandrescu a fost unul dintre cei doi arbitri ai partidei cu cântec dintre Italia și Ungaria, din sferturile de finală ale turneului masculin. Maghiarii au câștigat la penalty-uri, dar după meci s-a declanșat un scandal de proporții.
Italienii au acuzat că o decizie de arbitraj le-a oprit drumul către semifinalele competiției. În sfertul al doilea, Italia a egalat la 3, dar golul marcat a fost anulat pentru că autorul reușitei l-a lovit în figură pe un adversar. În plus, maghiarii au beneficiat de un penalty din care au făcut 4-2, iar italianul Codeni a fost eliminat pentru 4 minute. Decizia, care s-a dovedit total eronată, a fost luată de muntenegreanul Veselin Miskovic, nu de Alexandrescu, dar românul a fost scos și el țap ispășitor și visul de a arbitra o finală olimpică masculină i-a fost curmat pe nedrept.
Italienii au revenit în acel meci și chiar au condus, dar în cele din urmă au pierdut și s-au legat de faza din sfertul doi pentru a face scandal. Federația a cerut rejudecarea meciului, iar World Aquatics a refuzat, ceea ce a dus la un moment incredibil. Înaintea meciului cu Spania din turneul pentru locurile 5-8, jucătorii și staff-ul Italiei au stat cu spatele la intonarea imnurilor și au jucat deliberat timp de 4 minute cu un om în minus, pentru a atrage atenția asupra nedreptății care li se făcuse în meciul cu Ungaria.
Chiar dacă Adrian Alexandrescu nu a avut absolut nicio implicare în decizia cu pricina (colegul său a fost cel care a revăzut faza la VAR și a luat decizia finală), pentru că nici măcar nu i s-a cerut părerea la vizionarea reluărilor, acesta nu a mai fost delegat la niciun meci de la turneul olimpic. Până la partida dintre Italia și Ungaria arbitrase excelent și era considerat de specialiști ca având șanse mari de a conduce marea finală masculină. Românul a cerut explicații la forul care guvernează polo-ul mondial, iar explicațiile primite l-au dezgustat atât de mult încât a decis să se retragă din activitate.
"Unde a fost greșeala mea? Eu nu am fost suspendat. Toată lumea a trăit cu impresia asta datorită lipsei de comunicare a World Aquatics. Nu aveam cum să influențez decizia colegului meu. Nu mă simt vinovat cu absolut nimic de ceea ce s-a întâmplat în timpul meciului și a analizei VAR. Am urmat întocmai protocolul stabilit pentru astfel de situații. Am cerut explicații ulterioare la oficialii World Aquatics și mi s-a spus că nu am mai fost delegat pentru a mă proteja. Ce protecție, de ce să fiu protejat? Am avut meciuri foarte bune până atunci și simt că s-au făcut jocurile ca eu să nu prind finala. Sunt foarte mândru de tot ce am realizat la această ediție a Jocurilor Olimpice. Am fost într-o formă foarte bună recunoscută de toți cei care contează în acest fenomen, antrenori, jucători, delegați, colegi arbitri. Sunt sigur că în clasamentul calificativelor oficiale date de delegații World Aquatics am fost în top 3. Ce este adevărat și îmi cer scuze este expresia folosită, „nu opriți jocul pentru fiecare rahat” (n.r. – spusă în engleză), care s-a auzit live. A fost într-un moment în care comunicarea publică în căști trebuia să fie oprită, iar între noi ne mai permitem și astfel de expresii. Dorința mea era să nu fie fragmentat jocul, să fie mai dinamic.", a spus Alexandrescu într-un interviu pentru bihon.ro.

Andrei Alexandrescu și-a terminat cariera de arbitru internațional, dezgustat de nedreptatea care i s-a făcut la Jocurile Olimpice

În continuare, arbitrul orădean a explicat că nu va mai continua cariera de arbitru, dar va lupta până în pânzele albe pentru a-și repara imaginea care i-a fost pătată fără să aibă nicio vină.
"Am o întrebare. Eu am fost oprit să mai oficiez la meciuri, dar delegatul de la meciul nostru de ce nu a dat sugestii dacă a văzut că decizia nu este ok? Regulamentar putea face acest lucru. Eu am arbitrat pe partea opusă, colegul meu a luat decizia și după ce a revăzut faza la VAR. Conform protocolului nu aveam voie să mă duc pe partea cealaltă dacă nu sunt chemat. Nu fug de responsabilitate, dar asta este realitatea. Este a doua ediție a Jocurilor Olimpice la care mi se face o nedreptate și e prea mult. Am luat decizia să renunț la cariera de arbitru internațional. Nu pot să continui să lucrez cu niște oameni care n-au avut reacție la tot felul de minciuni propagate pe niște site-uri. Nu să mă apere, ci să se spună adevărul. Se pare că mai nou în World Aquatics primează alte principii decât corectitudinea, integritatea, onestitatea și fair-play-ul.
Am avut o carieră frumoasă, clădită prin multă muncă, fără să fiu împins de cineva de la spate. Nu vreau să rămână imaginea pe care vor unii să o prezinte și mă voi lupta să scot la iveală realitatea. Îmi voi duce războiul cu ei până la capăt, indiferent de cât timp va fi nevoie să demontez minciunile. O să fac tot ceea ce este posibil să îmi apăr onoarea și integritatea și să scot la lumină adevărul...
Arbitrajul este un capitol închis. Nu lipsa mea de la finala olimpică masculină, care rămâne un vis neîmplinit, este motivul, ci faptul că nimeni din World Aquatics nu a prezentat oficial realitatea și au lăsat să mi se terfelească imaginea pe anumite site-uri din acest sport. Polo-ul va rămâne în sufletul meu și voi continua să muncesc alături de fiul meu pentru a crește și a contribui la progresul poloului orădean juvenil", a adăugat arbitrul român.
Adrian Alexandrescu lasă în urmă o carieră fantastică, în care finala olimpică masculină rămâne singura mare finală din polo pe care nu a arbitrat-o niciodată. El a oficiat finala feminină de la Rio 2016, dar a împărțit dreptatea în alte meciuri de o importanță majoră: 3 finale de Campionat Mondial (2012 – tineret, 2017, 2023 – arbitru VAR), patru de Campionat European (2014, 2018, 2020, 2022), 6 de Champions League (2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2024), una la Campionatul Asiei (2016) și 7 de World League (2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 20121).
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo