Georgeta Popescu a cucerit "aurul" la monobob la Jocurile Olimpice de Tineret, fiind cronometrată, în două manşe, cu timpul de 2:26.84. Medalia de argint a fost câştigată de sportiva din Slovacia Viktoria Cernanska, în timp ce podiumul a fost completat de Caline Harms, din Germania.
Delegaţia României este alcătuită din 35 de sportivi, la a treia ediţie a Jocurilor Olimpice de tineret, desfășurată în Elveția. Competiția dedicată sportivilor sub 18 ani are în componență 16 probe, printre care biatlon, bob, hochei pe gheaţă, patinaj viteză, sanie, sărituri cu schiurile, schi alpin, schi alpinism, schi fond şi snowboard. La toate acestea participă și sportivi români, care vor să aducă glorie țării noastre.
Jocurile Olimpice
Doliu în sportul mondial: A murit Jacques Rogge!
29/08/2021 LA 17:00

România, două medalii câștigate la JO de Tineret

La aceeaşi competiţie a participat şi Antonia Sîrbu, care s-a clasat pe locul 13, cu timpul de 2:30.71.
Este a doua medalie câștigată de țara noastră la această ediţie a Jocurilor Olimpice de tineret, după "bronzul" cucerit de Ramona Ionel în proba de sprint pe echipe mixte, la patinaj viteză.
Proba de monobob a fost inclusă în premieră la Jocurile Olimpice de tineret și va fi probă olimpică pentru seniori la JO 2022, de la Beijing.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Tokyo 2020
România, cele mai mari premii din Europa pentru medaliații de la JO! Ce sume oferă statul
19/08/2021 LA 16:12
Tokyo 2020
Cea mai ghinionistă țară de la JO. A terminat de 12 ori pe locul 4 la Tokyo și a ieșit din top 15
17/08/2021 LA 11:06