Clasamentul mondial a stat la baza calificării lor la JO 2020. Chiţu a ocupat locul 23 în ierarhia categoriei sale, Simionescu s-a aflat pe locul 24, iar Raicu, pe 30.
Andreea Chiţu va participa la a treia ediţie a Jocurilor, după Londra 2012 şi Rio 2016. Vlăduţ Simionescu se află la a doua participare, după Londra 2012, în timp ce Alexandru Raicu va debuta la competiţia olimpică, menţionează COSR.
Tokyo 2020
România, cele mai mari premii din Europa pentru medaliații de la JO! Ce sume oferă statul
19/08/2021 LA 16:12

Tokyo 2020 | Delegația României pentru Olimpiadă a ajuns la 93 de sportivi

România a ajuns acum la 93 de sportivi calificaţi la JO 2020 (nominal sau locuri cotă) la 15 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon şi judo.
  • Atletism (7): Florentina Iuşco (sărirura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii);
  • Baschet (4): (echipa feminină 3x3);
  • Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg);
  • Canotaj (36): patru rame masculin, patru rame feminin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin, 8+1 feminin, 8+1 masculin;
  • Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), (ciclism pe şosea);
  • Fotbal (18): echipa naţională olimpică;
  • Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);
  • Înot (3): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber);
  • Judo (3): Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg);
  • Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;
  • Lupte (5): Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg - lupte libere), Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg - lupte greco-romane);
  • Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);
  • Tenis de masă (4): echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);
  • Tir sportiv (1): Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m);
  • Triatlon (1): Felix-Pierre Duchampt.
Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 vor putea fi urmărite LIVE pe Eurosport și pe aplicația Eurosport Player, începând din 22 iulie.
Agerpres
Tokyo 2020
Cea mai ghinionistă țară de la JO. A terminat de 12 ori pe locul 4 la Tokyo și a ieșit din top 15
17/08/2021 LA 11:06
Tokyo 2020
Jocurile Olimpice sunt costisitoare! Topul statelor care plătesc cele mai mari recompense după Tokyo
13/08/2021 LA 16:05