”Știu că astăzi este finala la individual compus, iar eu din păcate nu voi putea concura deoarece încă nu am ieșit din spital. Dar pot spune că sunt mult mai bine și sper ca starea mea de sănătate să devină din ce în ce mai bună pe zi ce trece. Vreau să vă mulțumesc pentru grija voastră”, a scris Larisa Iordache pe contul ei de Instagram.
Federația Română de Gimnastică a anunțat joi dimineața că Larisa Iordache a evoluat cu probleme de sănătate la Campionatul European de la Basel, în timpul probelor care i-au asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.
Aceste probleme au determinat stafful medical al delegației României la competiție să o retragă pe gimnastă din finala probei de individual compus.
Tokyo 2020
România, cele mai mari premii din Europa pentru medaliații de la JO! Ce sume oferă statul
19/08/2021 LA 16:12

Larisa Iordache merge la Jocurile Olimpice

Larisa Iordache și-a îndeplinit marele vis. Gimnasta noastră și-a asigurat locul la Jocurile Olimpice din vară, după ce a reușit prestații minunate la Campionatele Europene din Elveția.
Larisa s-a clasat pe locul 4, după 3 sportive din Rusia, și a obținut cel mai mare punctaj din calificări, la bârnă: 13.466. Per total, sportiva româncă a participat la 4 probe: bârnă (13.466), sol (13.400), sărituri (14.366), paralele (13.466).
Din păcate, bucuria calificării a fost urmată de momente dificile pentru Larisa Iordache. În timpul concursului, gimnasta a acuzat "febră, dureri și stare generală proastă", iar la final a mers la spital. Acolo, s-a descoperit o problemă la rinichi.
Tokyo 2020
Cea mai ghinionistă țară de la JO. A terminat de 12 ori pe locul 4 la Tokyo și a ieșit din top 15
17/08/2021 LA 11:06