Când au loc Jocurile Olimpice 2020 la Tokyo?

Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020 vor avea loc în 2021. Perioada în care urmează să se desfășoare în perioada 23 iulie - 8 august 2021.
Din punct de vedere tehnic, Jocurile Olimpice încep pe 21 iulie cu preliminariile de softball și fotbal feminin, înainte ceremonia oficială de deschidere, două zile mai târziu.
Jocurile Olimpice
Jocurile Olimpice 2020, Big in Japan: Rolul determinării în sport
IERI LA 11:31

Cum să urmăriți Jocurile Olimpice 2020 în direct?

Puteți viziona Jocurile Olimpice 2020 din Tokyo în direct pe Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport Player, beneficiind de o ofertă dedicată tuturor și având parte dea cea mai tare acțiune din Japonia.

Evenimentele de top la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Ceremonia de deschidere: evenimentul va debuta în capitala japoneză Tokyo la ora locală 20:00 (ora 14:00 în România), pe 23 iulie. Deși, din punct de vedere tehnic, Jocurile Olimpice încep cu două zile înainte, cu preliminariile de fotbal și softball feminin.
Prima medalie de aur ... va veni probabil la tir cu arcul feminin, probă care va avea loc pe 24 iulie. Urmăritorii din România? Setați-vă alarmele pentru 02:30 pentru a prinde toată acțiunea!
Cursele rutiere: Cu finalul stabilit la Fuji International Speedway, în umbra celebrului summit, cursele rutiere masculine și feminine din 24 iulie, respectiv 25 iulie promit să fie puncte culminante în calendarul estival.
Adam Peaty: Da, este suta de 100 m! Poate britanicul să-și apere titlul olimpic și poate să-și distrugă recordul mondial în acest proces? El va încerca să obțină medalia de aur pe 26 iulie, deși această probă va începe foarte devreme pentru telespectatorii români, asta pentru că programul de înot al zilei începe la ora 4:30, ora României.
Simone Biles: Nicio analiză precedând evenimentul nu ar fi completă fără gimnasta americană ce pare de neoprit, care va încerca să-și adauge în palmares la Tokyo și alte medalii, pe lângă cele patru titluri olimpice deja câștigate. Momentul ei de strălucire? 29 iulie, ora 13:50 în România.
Cei 100 de metri: știți cu siguranță această informație, dar Tokyo 2020 marchează primele Jocuri Olimpice fără superstarul Usain Bolt, din 2004. Pe 1 august vom afla numele succesorului lui. Cât despre proba feminină? Dina Asher-Smith ține în viață așteptările unei întregi națiuni cu o zi mai devreme.
Finale de tenis: Poate Naomi Osaka să cucerească aurul pentru gazdele evenimentului? Dacă va reușit, așteaptă-te ca Tokyo să explodeze de fericire pe 31 iulie. Cât despre Andy Murray? Poate britanicul recent recuperat să ajungă la trei titluri olimpice? Finala masculină este programată pentru 1 august, iar toți coloșii din tenis sunt în cursa pentru supremație: Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic.
Ceremonia de închidere: Jocurile Olimpice de la Tokyo se încheie pe 8 august, la ora locală 20:00 (ora 14:00 în România), atunci când ne vom îndrepta atenția către Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 de la Beijing (programate în mai puțin de șase luni mai târziu!), dar și către Jocurile Olimpice de vară din 2024 de la Paris.

Câte sporturi și câte evenimente?

Șeful CIO, Thomas Bach, și-a ținut promisiunea de a nu elimina evenimente din cauza amânării Jocurilor Olimpice de la Tokyo, organizatorii dezvăluind un program aproape identic pentru 2021 ca cel planificat inițial.
Asta se traduce printr-un record de 339 de evenimente pentru medalii în 33 de sporturi și 42 de locuri.

Care sunt noile sporturi?

  • Baseball/softball
  • Karate
  • Surfing
  • Skateboarding
  • Cățărare sportivă

Datele sporturilor programate la Tokyo 2020

  • 3x3 baschet (24-28 iulie)
  • Tir cu arcul (23-31 iulie)
  • Gimnastică artistică (24 iulie – 3 august)
  • Înot artistic (2-7 august)
  • Atletism (30 iulie - 8 august)
  • Badminton (24 iulie – 2 august)
  • Baseball/softball (21 iulie – 7 august)
  • Volei pe plajă (24 iulie – 7 august)
  • Box (24 iulie – 8 august)
  • Slalom la canoe (25-30 iulie)
  • Sprint la canoe (2-7 august)
  • Ciclism BMX freestyle (31 iulie – 1 august)
  • Ciclism BMX racing (29-30 iulie)
  • Ciclism mountain biking (26-27 iulie)
  • Ciclism de șosea (25-26 iulie; 29 iulie)
  • Ciclism pe pistă (2-8 august)
  • Sărituri în apă (25 iulie – 7 august)
  • Echitație (24 iulie – 7 august)
  • Scrimă (24 iulie - 1 august)
  • Fotbal (21 iulie - 7 august)
  • Golf (30 iulie - 2 august; 5-8 august)
  • Handbal (24 iulie – 8 august)
  • Hochei (24 iulie - 6 august)
  • Judo (24-31 iulie)
  • Karate (5-7 august)
  • Maraton de înot (4-5 august)
  • Pentatlon modern (5-7 august)
  • Gimnastică ritmică (6-8 august)
  • Cantotaj (23-30 iulie)
  • Rugby (26-31 iulie)
  • Navigație (26 iulie – 4 august)
  • Tir sportiv (24 iulie - 2 august)
  • Skateboarding (25-26 iulie; 4-5 august)
  • Cățărări sportive (3-6 august)
  • Surfing (25 iulie - 1 august)
  • Înot (24 iulie - 1 august)
  • Tenis de masă (24 iulie - 6 august)
  • Taekwondo (24-27 iulie)
  • Tenis (24 iulie - 1 august)
  • Gimnastică la trambulină (30-31 iulie)
  • Triatlon (26-27 iulie; 31 iulie)
  • Volei (24 iulie - 8 august)
  • Polo pe apă (24 iulie - 8 august)
  • Haltere (24-28 iulie; 31 iulie - 4 august)
  • Wrestling (1-7 august)

Programul Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo

Miercuri, 21 iulie 2021
  • Softball: începe prima rundă (femei) - primul eveniment
  • Fotbal: începe prima rundă (feminin)
Joi 22 iulie 2021
  • Fotbal: începe prima rundă (masculin)
Vineri 23 iulie 2021
  • Ceremonia de deschidere
  • Tir cu arcul: începe competiția
  • Canotaj: începe cursele
Sâmbătă, 24 iulie 2021
  • Gimnastica artistică: începe competiția
  • Badminton: începe etapa grupelor, simplu și dublu
  • Baschet (3x3): începe etapa grupelor
  • Volei pe plajă: începe runda preliminară
  • Box: încep competițiile
  • Ciclism: cursă de șosea (bărbați)
  • Echitație: echipă de dresaj și starturi individuale
  • Scrimă: competiții de sabie (bărbați) și spadă (femei)
  • Handbal: start preliminar (masculin)
  • Hochei: începe etapa grupelor
  • Haltere: începutul competițiilor
  • Judo: -48 kg (femei), -60 kg (bărbați)
  • Tir sportiv: pușcă cu aer 10m (femei), pistol cu ​​aer 10m (bărbați)
  • Înot: începe competiția
  • Tenis de masă: începe runda preliminară
  • Taekwondo: -49 kg (femei), -58 kg (bărbați)
  • Tenis: simplu și dublu prima rundă
  • Volei: start competiția preliminară (masculin)
  • Polo pe apă: starturi preliminare (feminin)
  • Haltare: 49 kg (femei)
Duminică, 25 iulie 2021
  • Tir cu arcul: meciuri cu medalii pe echipe (femei)
  • Gimnastica artistică: calificare (bărbați)
  • Baschet: începe runda preliminară (masculin)
  • Canoe Slalom: începe cursa
  • Ciclism: cursă de șosea (femei)
  • Sărituri în apă: trambulină finală sincronizată de 3 m (feminin)
  • Scrimă: concursuri de folie (femei) și spadă (bărbați)
  • Handbal: începe runda preliminară (femei)
  • Judo: -52 kg (femei), -66 kg (bărbați)
  • Navigație: încep competițiile
  • Tir: pușcă cu aer 10m (femei), pistol cu ​​aer 10m (bărbați)
  • Skateboard: concurs de stradă (bărbați)
  • Surf: încep competițiile (pot fi modificate în funcție de condițiile valurilor)
  • Înot: finale la 400 m medley individual (ambele), 400 m liber (masculin) și 4x100 m liber releu (feminin)
  • Taekwondo: -57 kg (femei), -68 kg (bărbați)
  • Volei: începe runda preliminară (femei)
  • Polo pe apă: start preliminarii (masculin)
  • Haltere: 61 kg (bărbați), 67 kg (bărbați)
Luni, 26 iulie 2021
  • Tir cu arcul: finala pe echipe (masculin)
  • Gimnastica artistică: finala pe echipe (masculin)
  • Baschet: începe runda preliminară (femei)
  • Canoe slalom: final C1 (masculin)
  • Ciclism, mountain bike: cross-country (bărbați)
  • Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (bărbați)
  • Scrimă: competiții de sabie (femei) și folie (bărbați)
  • Judo: -57 kg (femei), -73 kg (bărbați)
  • Rugby: începe etapa grupelor (masculin)
  • Tir sportiv: calificarea skeet și finală
  • Skateboard: concurs de stradă (femei)
  • Înot: finale la 100 m fluture (feminin), 100 m bras (masculin), 400 m liber (feminin), 4x100m liber releu (masculin)
  • Tenis de masă: final dublu (mixt)
  • Taekwondo: -67 kg (femei), -80 kg (bărbați)
  • Triatlon: cursa masculină
  • Haltare: 55 kg (femei)
Marți, 27 iulie 2021
  • Gimnastica artistică: finala pe echipe (feminin)
  • Canoe slalom: K1 final (feminin)
  • Ciclism, mountain bike: cross-country (femei)
  • Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (femei)
  • Echitație: finalul pe echipe
  • Scrimă: echipă spadă (femei)
  • Judo: -63 kg (femei), -81 kg (bărbați)
  • Tir sportiv: concurs de pistol cu ​​aer (mixt)
  • Softball: finală (femei)
  • Înot: finale în 200 m liber (masculin), 100 m spate (ambele), 100 m bras (femei)
  • Taekwondo: + 67 kg (femei), + 80 kg (bărbați)
  • Triatlon: cursa feminină
  • Haltare: 59 kg (femei), 64 kg (femei)
Miercuri, 28 iulie 2021
  • Gimnastica artistică: finală generală (bărbați)
  • Baseball: star preliminarii (masculin)
  • Baschet (3x3): meciuri cu medalii
  • Ciclism: cronometre
  • Sărituri în apă: trambulină sincronizată 3m finală (bărbați)
  • Echitație: final individual
  • Scrimă: proba sabie pe echipe (masculin)
  • Judo: -70 kg (femei), -90 kg (bărbați)
  • Rugby: meciuri cu medalii (masculin)
  • Surf: meciuri cu medalii (pot fi modificate în funcție de condițiile valurilor)
  • Înot: finale în 200 m liber (feminin), 200 m fluture (bărbați), 200 m amestec individual (feminin), 1500 m liber (feminin), 4x200m liber releu (bărbați)
  • Haltare: 73 kg (bărbați)
Joi, 29 iulie 2021
  • Gimnastică artistică: finală generală (femei)
  • Canoa slalom: C1 (femei)
  • Ciclism, curse BMX: începe competiția
  • Scrimă: echipă folie (femei)
  • Golf: zi de deschidere (bărbați)
  • Judo: -78 kg (femei), -100 kg (bărbați)
  • Canotaj: finale în pereche, duble ușoare
  • Rugby: începe etapa grupelor (femei)
  • Tir: concursuri de capcană
  • Înot: finale la 800 m liber (bărbați), 200 m bras (bărbați), 200 m fluture (femei), 100 m liber (bărbați), 4x200 m releu liber (femei)
  • Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (femei)
Vineri, 30 iulie 2021
  • Tir cu arcul: individual (femei)
  • Atletism: începe competiția; 10.000 m final (masculin)
  • Badminton: meciuri de medalii la dublu mixt
  • Canoe slalom: K1 (bărbați)
  • Ciclism, curse BMX: Finale
  • Echitație, evenimente: începe competiția
  • Scrimă: proba spadă pe echipe (masculin)
  • Judo: + 78 kg (femei), + 100 kg (bărbați)
  • Canotaj: finale în meciuri simple, opt
  • Tir sportiv: pistol de 25 m (femei)
  • Înot: 200m bras (femei), 200m spate (bărbați), 100m liber (femei), 200m amestec individual (bărbați)
  • Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (masculin)
  • Tenis: finala de dublu (masculin)
  • Gimnastică pe trambulină: individual (femei)
Sâmbătă, 31 iulie 2021
  • Tir cu arcul: individual (bărbați)
  • Atletism: finale în disc (masculin), ștafetă 4x400m (mixt), 100m (femei)
  • Badminton: meciuri de medalii la dublu (masculin)
  • Ciclism, BMX freestyle: începe competiția
  • Scrimă: proba sabie pe echipe (femei)
  • Judo: echipă (mixtă)
  • Rugby: meciuri de medalii (femei)
  • Navigare: curse de medalii RS: X
  • Tir sportiv: capcană (mixtă), pușcă de 50 m 3 poziții (femei)
  • Înot: finale la 100 m fluture (bărbați), 200 m spate (femei), 800 m liber (femei), ștafetă 4x100 m medley (mixt)
  • Tenis: finală individuală (feminin)
  • Gimnastică pe trambulină: individual (bărbați)
  • Triatlon: releu (mixt)
  • Haltere: 81 kg (bărbați), 96 kg (bărbați)
Duminică 1 august 2021
  • Gimnastică artistică: finale la podea (bărbați), boltă (femei), cal cu mânere (bărbați), bare inegale (femei)
  • Atletism: finale în lansă (femei), săritură în înălțime (bărbați), săritură triplă (femei), 100m (bărbați)
  • Badminton: meciuri de medalii la simplu (femei)
  • Ciclism, BMX freestyle: finalele parcului
  • Sărituri în apă: trambulină de 3 m (femei)
  • Scrimă: echipă folie (bărbați)
  • Golf: ultima zi (masculin)
  • Navigare: curse cu medalii laser
  • Înot: finale în 50 m liber (ambele), 1500 m liber (masculin), ștafetă 4x100m medley (ambele)
  • Tenis: finală la simplu (masculin), finală la dublu (feminin), finală la dublu (mixt)
  • Haltare: 76 kg (femei)
  • Lupte: începe competiția
Luni, 2 august 2021
  • Gimnastica artistică: finale în inele (bărbați), podea (femei), seif (bărbați)
  • Înot artistic: începe competiția (femei)
  • Atletism: finale în săritură în lungime (bărbați), 100 m garduri (femei), disc (femei), 3000 m trepte (bărbați), 5000 m (femei)
  • Badminton: meciuri de medalii la dublu (femei), meciuri la medalii la simplu (bărbați)
  • Canoe sprint: începe competiția
  • Ciclism, pistă: începe competiția; finale sprint echipă (feminin)
  • Echitație: finală echipă, finală individuală
  • Navigație: 49er FX cursă de medalie (femei), 49er cursă de medalie (masculin)
  • Tir sportiv: 25m pistol cu ​​foc rapid (bărbați), 50m pușcă 3 poziții (bărbați)
  • Haltare: 87 kg (femei), + 87 kg (femei)
  • Lupte: finale în greco-roman 60 kg (bărbați), greco-roman 130 kg (bărbați), liber 76 kg (femei)
Marți, 3 august 2021
  • Gimnastică artistică: finale în bare paralele (bărbați), balansier (femei), bară orizontală (bărbați)
  • Atletism: finale în sărituri în lungime (femei), 400 m garduri (bărbați), sărituri cu prăjina (bărbați), ciocan (femei), 800 m (femei), 200 m (femei)
  • Box: finala (masculin)
  • Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (femei), canoe dublu 1000m (bărbați), caiac simplu 1000m (bărbați), caiac dublu 500m (femei)
  • Ciclism, pistă: finale pe echipe (femei) și sprintul în echipă (bărbați)
  • Sărituri în apă: trambulină de 3 m (bărbați)
  • Navigație: curse de medalii în Finn (masculin), Foiling Nacra 17 (mixt)
  • Alpinism sportiv: începe competiția (bărbați)
  • Haltare: 109 kg (bărbați)
  • Lupte: finale la greco-roman 77 kg (masculin), greco-roman 97 kg (masculin), liber 68 kg (feminin)
Miercuri, 4 august 2021
  • Înot artistic: finala duetului (femei)
  • Atletism: finale în 400 m garduri (feminin), 3000m alergare cu obstacole (femei), aruncarea ciocanului (bărbați), 800m (bărbați), 200m (bărbați)
  • Box: finala la categoria ușoară (masculin)
  • Ciclism, pistă: finalizarea urmăririi în echipă (masculin)
  • Echitație: sărituri individuale finale
  • Golf: zi de deschidere (femei)
  • Maraton înot: 10 km (femei)
  • Navigație: 470 curse cu medalii
  • Skateboarding: concurs de parc (femei)
  • Alpinism sportiv: începe competiția (femei)
  • Haltare: + 109 kg (bărbați)
  • Lupte: finale greco-romane 67 kg (masculin), greco-roman 87 kg (masculin), liber 62 kg (feminin)
Joi, 5 august 2021
  • Atletism: finale în triplu salt (bărbați), lansă (bărbați), 100 m garduri (bărbați), 20 km de mers pe jos (bărbați), sărituri cu prăjina (femei), 400 m (bărbați)
  • Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (bărbați), canoe individual 200m (femei), caiac simplu 500m (femei), caiac dublu 1000m (bărbați)
  • Ciclism, pistă: keirin final (femei), omnium (bărbați)
  • Sărituri în apă: platformă de 10 m (femei)
  • Hochei: meciuri cu medalii (masculin)
  • Karate: finale în kata (femei), kumite -67 kg (bărbați), kumite -55 kg (femei)
  • Maraton înot: 10 km (bărbați)
  • Pentatlon modern: începe competiția
  • Skateboarding: concurs de parc (bărbați)
  • Alpinism sportiv: final combinat (masculin)
  • Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (femei)
  • Lupte: finale la freestyle 57 kg (masculin), liber 86 kg (masculin), liber 57 kg (femei)
Vineri, 6 august 2021
  • Atletism: finale la 50km de mers pe jos (bărbați), 20km de mers pe jos (femei), javelină (femei), 5000m (bărbați), 400m (femei), 1500m (femei), ștafetă 4x100m (ambele)
  • Volei pe plajă: meciuri de medalii (femei)
  • Box: final greu (masculin)
  • Ciclism, pistă: finale la Madison (femei), sprint (bărbați)
  • Fotbal: meci de medalie de aur (feminin)
  • Hochei: meciuri de medalii (masculin)
  • Karate: finale în kata (bărbați), kumite -61 kg (femei), kumite -75 kg (bărbați)
  • Pentatlon modern: final (femei)
  • Gimnastica ritmică: începe competiția (femei)
  • Alpinism sportiv: final combinat (feminin)
  • Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (masculin)
  • Lupte: finale în freestyle 74 kg (masculin), liber 125 kg (bărbați), liber 53 kg (femei)
Sâmbătă, 7 august 2021
  • Înot artistic: proba pe echipe (femei)
  • Atletism: maraton (femei); finale la sărituri în înălțime (femei), 10.000 m (femei), javelină (bărbați), 1500 m (bărbați), ștafetă 4x400 m (ambele)
  • Baseball: meciuri de medalii (masculin)
  • Baschet: meci de medalie de aur (masculin)
  • Volei pe plajă: meciuri de medalii (masculin)
  • Box: finale în zbor (ambele), mijlociu (bărbați), welter (femei)
  • Canoe sprint: finale în canoe dublu 500m (femei), canoe simplu 1000m (bărbați), caiac patru 500m (ambele)
  • Ciclism, pistă: finala (masculin)
  • Sărituri în apă: platformă de 10 m (bărbați)
  • Echitație: finală de sărituri în echipă
  • Fotbal: meci de medalia de aur (masculin)
  • Golf: ultima zi (femei)
  • Handbal: meciuri de medalii (masculin)
  • Karate: finale în kumite + 61 kg (femei), kumite + 75 kg (bărbați)
  • Pentatlon modern: final (masculin)
  • Gimnastică ritmică: individuală (femei)
  • Volei: meciuri cu medalii (masculin)
  • Polo pe apă: meciuri cu medalii (femei)
  • Lupte: finale la freestyle 65 kg (masculin), liber 97 kg (bărbați), liber 50 kg (femei)
Duminică, 8 august 2021
  • Ceremonie de închidere
  • Atletism: maraton (masculin)
  • Baschet: joc cu medalie de aur (femei)
  • Box: finale la ușor (ambele), mijlociu (femei), super greu (bărbați)
  • Ciclism, pistă: finale în sprint (femei), keirin (bărbați); omnium (femei)
  • Handbal: meciuri de medalii (femei)
  • Gimnastică ritmică: proba pe echipă (femei)
  • Volei: meciuri cu medalii (femei)
  • Polo pe apă: meciuri cu medalii (masculin)
Urmăriți LIVE Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.
Jocurile Olimpice
Jocurile Olimpice 2020, Big in Japan: Povestea lui Kokichi Tsuburaya
IERI LA 11:28
Jocurile Olimpice
Jocurile Olimpice 2020, Big in Japan: O transformare urbană
IERI LA 11:25