Eduard Novak, performanță impresionantă la Campionatul Mondial de Paraciclism

Cosmin Cioboata

Publicat 03/02/2020 la 14:11 GMT+2

Eduard Novak (43 de ani) a încheiat Campionatul Mondial de Paraciclism pe Velodrom cu o nouă medalie.

eduard novak

După ce a punctat în toate probele la care a participat, singurul campion paralimpic din istoria României s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul general și a cucerit astfel o nouă medalie de bronz.
Per total, Eduard Novak a obținut 3 medalii la Campionatului Mondial de Paraciclism pe Velodrom, desfășurat în perioada 30 ianuarie - 2 februarie în Canada. După medalia de bronz cucerită în proba de un kilometru contratimp și medalia de argint câștigată în proba de 4 km urmărire individuală, Novak a urcat pe poziția a treia la finalul competiției.
Clasamentul a fost alcătuit pe baza punctelor obținute în cele 4 la care a participat. Eduard Novak, președintele Federației Române de Ciclism, s-a clasat pe locul al 7-lea în proba de 200 m sprint, în vreme ce cursa de scratch a încheiat-o pe poziția a 4-a.

Novak, singurul campion paralimpic din România

Eduard Novak este singurul campion paralimpic din istoria României. La Jocurile Paralimpice de la Londra, din 2012, a câștigat medalia de aur în proba de urmărire pe pistă, apoi a obținut argintul în proba de contratimp pe șosea. La ediția de la Beijing, din 2008, Eduard a cucerit medalia de argint în proba de contratimp pe șosea.
La Tokyo, Eduard Novak va bifa cea de cincea participare la Jocurile Paralimpice.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.