Încă o medalie românească la Jocurile Paralimpice! Alex Bologa a luat bronzul la judo

Publicat 27/08/2021 la 14:28 GMT+3

Delegația României la Jocurile Paralimpice de la Tokyo are deja 2 medalii. După argintul cucerit de Eduard Novak în proba de 4000 de metri urmărire la ciclism pe velodrom, Alex Bologa (nevăzător) a luat bronzul la judo, categoria 60 de kilograme.

Alex Bologa a luat bronz la Jocurile Paralimpice de la Tokyo

Cea de-a 4-a zi de competiții de la Jocurile Paralimpice a fost una foarte bună pentru sportivii din România. Ministrul sportului, Eduard Novak, a cucerit argintul în cursa de urmărire individuală de 4000 de metri. În finală, Eduard Novak l-a întâlnit pe Jozef Metelka din Slovacia, cel care a câștigat medalia de aur.
La numai câteva ore distanță, Alexandru Bologa a adus încă o medalie delegației României. Judokanul (nevăzător) a pierdut în semifianlele categoriei de 60 de kilograme, dar apoi a luptat incredibil și a cucerit medalia de bronz.

Alex Bologa, bronz la Jocurile Paralimpice de la Tokyo

Meciul pentru brozn a fost unul dramatic, Alex câștigând prin descalificarea adversarului (clasa B3), după două minute şi 17 secunde din ''golden score''.
Pentru sportivul antrenat de Tamas Gergely este a 2-a medalie de bronz din carieră la Jocurile Paralimpice, după cea obținută în urmă cu 5 ani, la Rio de Janeiro.
Astfel, palmaresul României la Jocurile Paralimpice a fost îmbogățit. Cei doi medaliați de la Tokyo sunt de altfel singurii care au urcat vreodată pe podiumul paralimpic. Eduard Novak de 4 ori (are inclusiv un aur, la Londra, în 2012) și Alex Bologa de 2 ori.