Aur pentru România la Judo la Festivalul Olimpic al Tineretului European. Tudor Moșoi, campionul nostru

Publicat 26/07/2023 la 20:19 GMT+3

România a obținut încă o medalie la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Maribor, de data aceasta la judo, prin intermediul lui Tudor Ilie Moșoi. Tricolorul care a împinit în urmă cu o săptămână 17 ani a luat aurul, după ce a trecut de adversari din țări precum Lituania, Ungaria sau Azerbaidjan.

Tudor Moșoi, Foto: Comitetul Olimpic și Sportiv Român

În această perioadă orașul Maribor găzduiește Festivalul Olimipic al Tineretului European (FOTE), unde participă sportivi din 48 de țări. Evenimentul care adună tinerele speranțe din fiecare țară cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani i-a adus o nouă medalie României, mai exact una de aur, la judo.
Tudor Ilie Moșoi este judocanul care a luat pe sus turneul din Slovenia și care a trecut rând pe rând de șase adversari pentru a pune mâna pe râvnita medalie de aur. Anunțul rezultatului său a fost făcut de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.
"AAAUR la judo!! Tudor Ilie Moşoi a cucerit medalia de AUR la FOTE Maribor 2023!! În preliminarii i-a învins pe Roman Daken (Slovacia), Magni Koch Lauritzen, Konstantinos Tsaparas (Grecia). În SFERTURI, l-a învins pe Muhammad Musayed (Azerbaidjan), iar în SEMIFINALĂ s-a impus în fața lui Sebestyen Kollar (Ungaria).
În FINALĂ s-a impus în fața lui Simas Polikevicius (Lituania) FELICITĂRI TUDOOR! FELICITĂRI ANTRENORILOR Valerică Ioniță, Costel Năftică şi Ioana Babiuc", a fost mesajul transmis de COSR pentru Tudor Moșoi.

România a mai pus mâna pe alte medalii la FOTE și la înot. Tricolorii au cucerit, marţi seara, o medalie de aur şi două de bronz. Aissia Prisecariu a adus prima medalie de aur pentru delegaţia ţării noastre, în proba de 200 m spate, cu un nou record naţional la 15 ani, 2 min 11 sec 73/100.
Darius Coman a obţinut bronzul la 200 m bras, cu timpul de 2 min 17 sec 01/100, în timp ce Andrei Theodor Proca a câştigat medalia de bronz la 1.500 m, cronometrat în 15 min 51 sec 65/100.
Diana Stiger s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la 400 m liber feminin (4:17.75).
La 200 m bras feminin, Alecsia Maria Tenciu s-a calificat în finală cu al patrulea timp din semifinale (2:32.75).
Robert Badea s-a calificat în finala de la 200 m mixt masculin cu cel mai bun timp din semifinale (2:02.68).
La 100 m liber masculin, Eric Ştefan Andrieş s-a oprit în semifinale (52.07), iar Mihai Andrei Ţăpirluie (52.49) nu a trecut de serii.
În concursul de atletism, Ştefan Alexandru Ciobanu s-a clasat pe patru în finala probei de aruncare a greutăţii, cu 18,94 metri.
La aruncarea suliţei, Narcis-Andrei Popescu a fost al optulea în finală, cu 66,40 metri.
Alexandra Ştefania Uţă a câştigat seria a treia la 400 m garduri (56 sec 54/100), calificându-se în finala de joi cu cel mai bun timp. În proba similară masculină, David Ştefan Damian (54 sec 70/100) a ratat calificarea în finală.
În concursul feminin de baschet 3x3, România a obţinut două victorii, 17-7 cu Ungaria şi 18-14 cu Lituania. Tricolorele vor juca ultimul meci din grupă contra Poloniei, joi.
La ciclism, în proba feminină de contratimp, Antonia Maria Orzan a fost a 49-a, cu timpul de 15 min 47 sec 90/100, Ioana Balteş s-a clasat pe 50 (00:15:48,73), iar Otilia Jasmine Mircea a încheiat pe 68 (00:16:29,12).
În proba similară masculină, David Alexandru Coman a încheiat pe 68 (00:14:11,69), Theodor Ştefan Trică s-a clasat pe 70 (00:14:13,41), iar Andrei Ciprian Constantinescu a ocupat locul 74 (00:14:20,19).
În concursul masculin de gimnastică artistică pe echipe, România (Flavius Sebastian Borca, David Antonio Puicea, Radu Iustin Mihai) s-a clasat pe locul 18, cu 151,900 puncte. La individual compus, David Puicea a fost al 25-lea, cu 75,500 puncte, Iustin Mihai s-a clasat pe 26, cu 75,300 puncte, iar Flavius Borca a încheiat pe 41, cu 72,800 puncte.
Iustin Mihai s-a calificat în finala de la sărituri, cu a şasea medie (13,800).
În competiţia de tenis, românii Yannick Theodor Nicolas Alexandrescou şi Alejandro Mateo Berge Vega Nourescu s-au calificat în optimile de finală. Alexandrescou a dispus în turul secund de israelianul Snir David Morag cu 6-1, 6-1, în timp ce Berge Vega Nourescu a trecut de elveţianul Dany Robas cu 6-1, 6-4.
La feminin, Alexia Tatu a fost învinsă în turul secund de poloneza Nadia Anita Affelt cu 6-3, 6-3, în timp ce Giulia Safina Popa s-a calificat în optimi în urma victoriei 6-0, 6-2 în faţa maghiarei Anna Mihalka.
În turneul feminin de handbal, România a dispus de Polonia cu 34-23, iar miercuri va juca împotriva Norvegiei.
La judo, Mario Gabriel Raţe l-a învins în primul tur al cat. 50 kg pe kosovarul Uvejs Nesimi, dar a pierdut în sferturi în faţa georgianului Şota Bacioşvili, iar în recalificări a cedat în faţa armeanului Haik Darbinian. La masculin, în cadrul cat. 44 kg, Veronica Oltean a fost învinsă în sferturi de turcoaica Begumnaz Dogruyol. În recalificări, Oltean a cedat în faţa olandezei Maud Rikmanspoel.
România are patru medalii până acum la FOTE 2023, celor trei de la înot adăugându-se bronzul obţinut de Atleta Alexandra Hudea, luni, în proba de 3.000 m.
România participă cu o delegaţie compusă din 92 de sportivi care concurează la 9 discipline: atletism, baschet 3x3, ciclism pe şosea, ciclism MTB, gimnastică artistică, handbal, înot, judo şi tenis.
Anul trecut, la ediţia precedentă a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfăşurată la Banska Bystrica (Slovacia), României a ocupat locul 8 în clasamentul final, cu 19 medalii, dintre care 5 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz.