Doi români au câștigat la clasele lor Night Race - Summer of Champions

Ion Alexandru

Publicat 06/09/2021 la 10:15 GMT+3

Piloții de karting David Cosma Cristofor (Mini) și Dinu Stroescu (Junior) au terminat pe prima poziție în Italia, la Lonato, cursa de noapte “Summer of Champions”, fiecare la clasele lor. Dinu Stroescu va participa în weekend la ultima etapa de CNK, de la București, cursa ce urmează să înregistreze record de piloți în competiția internă.

David Cosma Cristofor s-a impus spectaculos la Summer Of Champions, în Italia

Un român <zboară> pe circuitele de karting din lume. David Cosma Cristofor (12 ani) a câștigat în Italia, la SouthGarda Lonato, clasa Mini în cursa nocturnă! Forma lui David din acest an a depășit chiar și așteptările pilotului și ale echipei sale, Gulstar Racing. Dacă în prima jumătate a anului, puștiul din București s-a menținut constant în top 5 mondial la clasa Mini, în partea a doua a sezonului campionul național la Mini impresionează. În weekend-ul recent încheiat, <Dave> a fost unul din cei 4 români ce au participat la Night Race – Summer of Champions, unde s-au înscris peste 200 de piloți din lume.

Strategie de echipă, nota 10

David a terminat pe 2 în calificări, pe 3 în prefinală și pe 1 în finala mare. “Am avut o strategie de echipă, să termin pe 3 în spatele liderului la prefinală. Tocmai așa, am vrut să-l depășesc. Mă bucur că am câștigat pentru că la această cursă inedită au participat cei mai tari piloți din lume la Mini. E un rezultat care se datorează atât formei mele cât și strategiei de echipă”, a explicat David. Fratele lui. Bogdan a încheiat ți el cursa la Mini cu un rezultat notabil. Astfel, din peste 40 de piloți înscriși la start, Bogdan Cosma Cristofor a încheiat competiția pe 6.
Frații Cosma Cristofor au termainat în primii 6 la Lonato

Piloții români, în forma la cursele din străinătate

Alături de cei doi, la cursa din Italia au mai participat și Darius Cotiga la clasa KZ, unde competiția a fost extrem de numeroasă. Noul pilot Gulstar, s-a descurcat bine, el fiind acum în adaptare cu noua echipa. Un rezultat remarcabil a reușit și Dinu Stroescu. Puștiul roman a arătat în acest an ca e într-o formă foarte bună și deși a avut unele probleme în startul sezonului, talentul lui a fost pus excelent în valoare la aceast cursa. Dinu a castigat competitia la OK Junior!