Performanță incredibila în Italia reușită de un pilot român într-o etapă de Iame Series

Publicat 30/07/2021 la 01:01 GMT+3

Piloții de karting din România încep sa reușească rezultate remarcabile în Patria kartingului, acolo unde au participat într-o etapă de Iame Series.

David Cosma Cristofor Iame Series

Piloții de karting din România încep sa reușească rezultate remarcabile în Patria kartingului. În weekendul recent încheiat, Italia a fost gazda unei noi etape de Iame Series (Campionatul international italian) la Castelletto di Branduzzo. Eric Enache, Dinu Stroiescu, David Dragan, Cristian Velciu, Bogdan Cosma Cristofor si David Cosma Cristofor au fost kartiștii români prezenți la cursa din provincia Pavia, lângă Milano. Penultimul a efectuat doar antrenamente în timp ce ceilalți s-au înscris si in cursa propriu-zisa. Pentru toți a fost o provocare incredibilă, deoarece au participat cu motoare noi față de cele cu care au concurat anterior în țară și în străinătate.

Cel mai bun român de la Mini, David Cosma Cristofor, a reușit însă o cursa de excepție. În calificări a fost pe 4 din 60 de piloți, in Heat 1 pe 5, in Heat 2 pe 2, iar finala a început-o de pe 3. Rezultatul final: locul 3! "A fost a doua mea cea mai bună cursă din acest an. Sunt mulțumit dar știu că mai am mult de munca. A fost foarte greu la Casttelletto dar e bine că am terminat pe podium. Asta am spus și la începutul anului, că vreau să fiu pe podium la orice competiție la care particip in străinătate", a explicat David, care în acest an a demonstrat o formă remarcabilă.