Un puști kartist din Piatra Neamț vrea să cucerească Ucraina la fel ca Il Luce

Eurosport
DeEurosport

Publicat 28/04/2021 la 19:16 GMT+3

Românul Eric Vrânceanu, campion national în România, se află pe locul în competiția internă din Ucraina.

Karting

Moldoveanul Eric Vrânceanu a câștigat în startul de sezon la karting la Kiev, Cupa Ucrainei. Campionul national a participa și în primele două etape ale sezonului regulat, ultima etapă chiar în weekendul trecut.
Puștiul a terminat la egalitate pe primul loc, dintr-un total de 30 de piloți, însă la criteriile de departajare a ocupat locul trei.
La nouă ani Eric este pilotul din kartingul românesc cu cele mai bune cifre din sezonul trecut, câștigând 13 din cele 15 curse la care a participat.
karting
La general, kartistul roman est epe locul doi în campionatul Ucrainei și este cotat cu șanse reale de a devein campion, la fel ca marele Mircea Lucescu.
Odată cu participarea românească în competiția de peste graniță, s-a deschis granița și pentru ucraineni spre România. Așadar la prima etapă de la București, care va avea loc pe 14-15 mai, sunt așteptați aproape 20 de piloți străini, majoritari fiind ucrainenii și bulgarii.