Un român luptă pentru câștigarea Champions League la karting

Ion Alexandru

Actualizat 04/04/2023 la 13:03 GMT+3

Un puști român a câștigat o cursă de top din Italia și e pe doi la general în cea mai puternică serie internațională. Bogdan Cosma Cristofor a luat locul 1 la Cremona, iar imnul României s-a auzit la final în cursa la care au participat în total peste 300 de piloți.

Bogdan Cosma Cristofor a dat lovitura la Cremona

Anul 2023 a început în forță pentru pilotul român de karting Bogdan Cosma Cristofor. Puștiul celor de la Team Driver s-a menținut încă din startul curselor internaționale în top 5 la clasa Mini. În weekend, însă, la Cremona, Bogdan a reușit un rezultat formidabil izbutind să câștige cursa!
Etapa de WSK Open Series, cea mai puternică serie internațională de karting mondial, a fost a doua din serie. Odată cu acest succes remarcabil, pilotul din București s-a instalat pe locul 2 la generalul competiției la mică distanță, doar 10 puncte de olandezul Dean Hoogendoorn. Ultimul a terminat doar pe 4 la Cremona.
Nu pot descrie în cuvinte ce am simțit când am câștigat WSK Open Series, etapa a doua. E un vis devenit realitate. Mi-am dorit foarte mult prima victorie deplină la un WSK. Sunt și mai mândru că am putut aduce echipei mele multă bucurie prin această victorie mai ales că ea a crezut în mine de la bun început, a explicat puștiul, care e elev la International School of Bucharest.
Bogdan Cosma Cristofor a urcat pe locul 2 în clasamentul general WSK Open Series, un Champions League al kartingului
O dată cu acest rezultat, Bogdan confirmă din nou că e pilotul numărul 1 al echipei Team Driver, cea care l-a transferat pe român pentru acest sezon încă din startul lui. Mă bucur mult că mi-am făcut și familia fericită pentru că ea a fost alături de mine necondiționat dar și echipei mele de suflet din România, Gulstar, pentru că Dragoș și Cătălin au contribuit mult ca acest weekend totul să fie perfect pentru mine. Acum, scopul principal pentru mine devine câștigarea acestei serii, a mai completat Bogdan.