Visăm să fim cei mai tari din Est la karting!

Ion Alexandru

Actualizat 23/05/2022 la 13:13 GMT+3

Participarea extrem de numeroasă din acest weekend, de la prima etapă de Campionat Național de Karting, la care au fost prezenți 140 de piloți din patru țări fac pe oficialii Federației Române de Karting să spere ca în viitorul apropiat, competiția internă să devină Campionat Internațional.

Campionatul Național de Karting

Profitând de organizarea reușită de la ultima etapă din Campionatul Național precendent, de la București, piloți din Bulgaria, Republica Moldova și Polonia au venit în număr mare la circuitul de la Amckart din Tunari. Astfel, peste 40 de puști au rulat pe traseul de pe centura Capitalei, chiar dacă mare parte din ei nu au punctat în concursul intern.
Etapa 1 a CNK a fost un real succes și a oferit chiar și unele suprize pe final, singurele probleme apărute pentru piloți fiind cele tehnice. Una din cele mai numeroase echipe a fost cea a CRG România, filiala mult cunoscutei echipe italiene, care cu 12 piloți a concurat însă cu precădere la clasele mici. Viziunea managerului Bogdan Mihăescu pentru noul sezon a fost impusă chiar de cererea multor puști de vârste fragede de a participa în team-ul CRG. “Am considerat că e foarte important să dăm viață cortului nostru și ne-am axat pe o nișă unde credem că putem avea rezultate pe viitor. Om fi noi ca un fel de grădiniță de la karting dar copii mei au progresat mult și un merit îl au și disponibilitatea multor părinți, în speță tați, de a face partea de mecanică pentru copii lor. Eu doar supervizez. Eu îi felicit pe toți pentru munca lor”, a explicat deviza și planurile CRG chiar Mihăescu.
Karting
Iar unul din pușții cu rezultate remarcabile a fost chiar Aron Igor Răcianu, care deși e doar în clasa 0 a reușit la final un loc 4 remarcabil la clasa Micro Rotax. Tânărul pilot născut pe 10 septembrie 2015, pasionat și de înot, dans sportiv și desen, a fost tot timpul cursei în top, de la calificări până la runda finală, unde a încheiat pe locul 4. “A fost un rezultat foarte bun pentru noi, după o serie reușită de prestații de la start până la final. A meritat tot efortul și timpul în sine. Poate că suntem doar la început, mai ales că noi am debutat abia anul trecut la curse, dar eu zic că ne descurcăm bine. Nu discutăm de bugete pentru că timpul petrecut împreună e cel mai prețios. Sper să o ținem tot așa și pe viitor”, a explicat mândru la final, tată lui Igor, Dragoș.