Ultima destinație a Campionatului Mondial de motociclism viteză a fost în localitatea iberică Valencia, acolo unde în weekendul 16-18 noiembrie s-a disputat etapa a 19-a. O zonă obișnuită cu temperaturi ridicate, regiunea din estul Spaniei a întâmpinat caravana MotoGP cu o vreme atipică, cu multă ploaie și vânt.

Din prima linie a cursei clasei mari a plecat reprezentantul gazdelor, Maverick Vinales, urmat pe grilă de Alex Rins și Andrea Dovizioso. Startul s-a dat pe ploaie, iar Rins a plecat excelent, instalându-se pe prima poziție după intrarea în primul viraj. Pilotul de la Suzuki și-a creionat un avans de peste trei secunde, în spatele său având loc o luptă palpitantă pentru podium între Dovizioso, Rins, Marc Marquez și Vinales.

Motociclism
Coșmarul continuă pentru Marc Marquez: a fost operat a treia oară în șase luni la brațul drept
04/12/2020 LA 14:57

Treptat, ploaia s-a accentuat, pista a devenit foarte alunecoasă din cauza apei de pe circuit, iar căzăturile au fost la ordinea zilei. Printre piloții afectați s-a numărat și campionul mondial en-titre, Marquez, care a căzut din nou pe umărul său stâng cu 21 de tururi înainte de final.

Apoi, Rins a început să piardă din avans, iar Rossi și Dovizioso s-au apropiat la mai puțin de o secundă. După 12 tururi, organizatorii au decis să întrerupă cursa pentru că nu mai erau condiții propice pentru derularea competiției.

Piloții au avut de așteptat o jumătate de oră pentru a reveni pe circuit. Doar 16 sportivi au fost pe grilă la restart, cu Rins în pole-position. Încă din primul tur, Dovizioso și Rossi l-au depășit pe iberic, iar lupta pentru victorie părea să fie dată între cei doi italieni. Doar că „doctorul” Rossi a greșit în ultimele cinci tururi, lăsându-l astfel pe Dovizioso să-și ducă la capăt misiunea de a câștiga.

La finalul celor 27 de tururi, Dovizioso a trecut primul linia de sosire, obținând a patra victore a sezonului. Pe locul doi, la peste două secunde, a venit Rins, iar podiumul a fost completat de Pol Espargaro, aflat la cea mai bună clasare din carieră la clasa mare. De asemenea, Dani Pedrosa, aflat la ultima cursă a carierei, a încheiat pe locul cinci.

Astfel, după cele 19 etape disputate de-a lungul sezonului 2018, Marquez a câștigat oficial cel de-al cincilea titlu mondial cu 321 de puncte. Dovizioso a terminat pe doi cu 245 de puncte, iar Rossi a completat podiumul cu 198 de puncte.

La clasa Moto 2 cursa a fost câștigată de portughezul Miguel Oliveira, cel care a plecat de pe poziția a 10-a la start. Cu nenumăratele căzături din față, els-a impus la final cu un avans de peste 13 secunde. Pe doi a încheiat Iker Lecuona, iar pe trei Alex Marquez. Titlul mondial i-a revenit lui Francesco Bagnaia, care a acumulat 306 puncte, fiind urmat de Miguel Oliveira (297 puncte) și Brad Binder (201 puncte).

Nu în ultimul rând, la Moto 3 am avut parte de o premieră. Turcul Can Oncu (KTM), debutant în competiție, a reușit să triumfe la final, devenind la 15 ani și 115 zile cel mai tânăr câștigător al unei curse din Campionatul Mondial de motociclism viteză. El a fost urmat de Jorge Martin și John McPhee. La general, Jorge Martin a câștigat cu 260 de puncte, fiind urmat de Fabio Di Giannantonio (218 puncte) și Marco Bezzecchi (214 puncte).

Urmează acum o pauză pentru piloți, până în martie, atunci când va avea loc etapa din Qatar. Sezonul 2019 poate fi urmărit în direct și în exclusivitate pe Eurosport 1.