După ce în urmă cu două săptămâni cursa de la Silverstone a dezamăgit mulți fani, fiind anulată ca urmare a averselor de ploaie, MotoGP se întoarce cu una din cursele cele mai populare – cea de la Misano.

Marc Marquez conduce clasamentul general cu un avans liniștitor – 201 puncte față de cele 142 ale urmăritorului său principal, Valentino Rossi – și vine la Misano după patru podiumuri consecutive, dar și în calitate de câștigător a două din ultimele trei curse desfășurate la Misano, inclusiv cea de anul trecut.

Motociclism
Coșmarul continuă pentru Marc Marquez: a fost operat a treia oară în șase luni la brațul drept
04/12/2020 LA 14:57

Pe circuitul italian va fi însă de urmărit evoluția celor de la Duati, echipa arătând o formă excelentă în ultimele două weekenduri de cursă. Andrea Dovizioso a câștigat în Cehia, cu Jorge Lorenzo terminând în urma sa, pe locul 2, iar apoi, în Austria, cei doi au urcat din nou pe podium, cu spaniolul câștigând și Dovizioso clasându-se al treilea. Anul trecut, italianul a reușit un loc 3 la Misano, în timp ce alt pilot Ducati, Danilo Petrucci, a dus motocicleta sa Pramac Racing pe poziția a 2-a.

Ultimul succes Yamaha de pe circuitul denumit în onoarea lui Marco Simoncelli datează din 2014, când Rossi a câștigat, urmat fiind de Lorenzo – pe atunci pilot al echipei japoneze. De altfel, Lorenzo are trei succese consecutive la Misano, fiind pilotul cel mai de succes aici de pe grila actuală MotoGP, alături de Rossi – dacă socotim numai rezultatele de la clasa mare a campionatului mondial.

Eurosport 1 transmite în acest weekend toate sesiunile Marelui Premiu în direct, începând cu antrenamentele libere de vineri și terminând cu marea cursă de duminică de la ora 15:00.