Marc Marquez țintește victoria a 6-a în Marele Premiu al Americilor MotoGP

DeMichelin compétition

Actualizat 19/04/2018 la 15:16 GMT+3

Circuit of the Americas este locul unde Marc Marquez a câștigat toate cele cinci curse în trecut. O poate face din nou? Eurosport 1 transmite cursa din SUA.

Marc Marquez (Honda HRC) - GP of Argentina 2018

Credit imagine: Michelin compétition

Rar ne este dat să vedem o cursă de motorsport dominată de un singur sportiv așa cum este Marele Premiu al Americilor. Spaniolul Marc Marquez merge la Austin cu gândul să adauge încă una celor cinci victorii pe care le are de când cursa face parte din calendarul MotoGP.
Pilotul Honda a debutat în acest sezon cu un loc secund în Qatar, însă a avut parte de o cursă haotică în Argentina, căzând pe locul 18 la final datorită unei penalizări. Honda nu a impresionat în primele două curse ale anului, însă supremația istorică a lui Marquez pe Circuit of the Americas îl face din nou mare favorit în acest weekend.
Piloții cei mai în măsură să întrerupă dominația lui Marquez rămân Andreea Dovizioso de la Ducati, colegul lui Marquez de la Honda, Dani Pedrosa, și cei doi piloți Yamaha, Maverick Vinales și Valentino Rossi. Cu excepția lui Vinales – care a câștigat cursa Moto2 din 2014 – toți au avut parte de clasări pe podium în urma lui Marquez din 2013 încoace.
Johann Zarco a încheiat pe locul 5 anul trecut, însă poate fi un alt om cheie în Statele Unite. Francezul a obținut locul secund în cursa din Argentina de acum două săptămâni, podiumul fiind atunci completat de tânărul Alex Rins.O surpriză ar putea veni din partea lui Cal Crutchlow, care are șansa de a continua seria victoriilor după cea reușită în Argentina.
Dintre favoriți, atenția va îndreptată în special și către Pedrosa, care intenționează să ia parte la cursă în ciuda faptului că a fost operat pentru o fractură suferită în căzătura sa din urmă cu două săptămâni.
Toate sesiunile celor trei clase de concurs, Moto3, Moto2 și MotoGP, cu excepția încălzirilor de duminică, sunt transmise în direct pe Eurosport 1. Cursele au loc începând de la ora 19:00 în ziua de duminică, evenimentul principal, cursa MotoGP, având startul la ora 22:00.