Cei doi se află în fruntea clasamentului înainte de etapa olandeză desfășurată la Assen, însă lupta este una strânsă și în urma lor. Marc Marquez, Dani Pedrosa, Valentino Rossi și Johann Zarco sunt despărțiți de 13 puncte și vor dori clasări cât mai bune în Olanda.
TT-ul Olandez, așa cum este numită cursa, este cea mai veche etapă din Campionatul Mondial, ea având loc în fiecare an de la înființarea competiției în 1949. Jack Miller a câștigat surprinzător anul trecut aici, plecând de pe poziția 18 al grilei de start.
Rossi are în palmares nouă victorii în Olanda, dintre care șapte la clasa regină. Din plutonul actual, doar Miller, Marquez și Jorge Lorenzo au mai câștigat curse la Assen în MotoGP. Toată atenția este însă întreptată în acest moment asupra lui Dovizioso.
Marele Premiu al Valenciei
Sfârșitul unei ere în MotoGP! Valentino Rossi, la ultima cursă a carierei
14/11/2021 LA 08:56
Italianul a adus două victorii extrem de interesante echipei Ducati în ultimele weekenduri de cursă, după ce începutul sezonului a fost dominat de grupările japoneze Yamaha și Honda. Dacă Dovizioso se impune la Assen, el va deveni pilotul cel mai în vârstă cu trei victorii consecutive de la reușita din 1998 a lui Mick Doohan. De asemenea, va fi în compania selectă a doar alți cinci piloți care au realizat această performanță – Rossi, Lorenzo, Marquez, Pedrosa și Casey Stoner.
Cu toate acestea, piloții Yamaha și Honda vor avea și în acest weekend prima șansă la victorie. Pedrosa și Marquez nu au obținut niciodată pole-ul în Olanda, iar Yamaha va avea de lucru pentru a lăsa în urmă rezultatul dezastruos din Catalunia, unde Rossi și Vinales au obținut abia locurile 8 și 10. În aceste condiții, Ducati are o șansă bună de a se apropia și mai mult de fruntea clasamentului constructorilor, echipa italiană fiind a treia în acest moment.
În orice caz, cursa olandeză va fi una extrem de interesantă. Intervalul de 28 de puncte în care se află primii cinci clasați din clasamentul mondial este cel mai mic din această etapă a sezonului din 1993 încoace, când a fost introdus actualul sistem de punctare.
La clasa Moto2, dominația lui Franco Morbidelli s-a terminat. Italianul reușise să câștige toate cele patru curse încheiate în prima parte a sezonului, însă Thomas Luthi îi suflă în ceafă acum în clasamentul general. Constanța germanului este remarcabilă, în timp ce Alex Marquez și Mattia Pasini – ultimii doi câștigători din acest sezon – se află la rândul lor într-o formă grozavă.
Joan Mir continuă să conducă autoritar clasa Moto3. Spaniolul a câștigat în Catalunia, iar locul secund obținut de Romano Fenati l-a propulsat în urmărirea liderului în clasamentul general. Pe lângă cei doi, alți cinci piloți au șanse bune de a spera la un podium în Olanda.
Eurosport transmite toate sesiunile din acest weekend LIVE pe Eurosport 1, după următorul program:
Vineri: 10:00 - 12:40: Antrenamente 1
14:10 – 16:50 Antrenamente 2
Sâmbătă: 10:00 – 12:40: Antrenamente 3
13:35 – 14:15 Calificări Moto3
14:30 – 15:50 Antrenamente & Calificări MotoGP
16:05 – 16:50 Calificări Moto2
Duminică: 09:40 – 11:00 Încălziri
12:00 Cursa Moto3