Valentino Rossi a câștigat ultima cursă a anului. Italianul s-a impus la Gulf 12 Hours

Ion Alexandru

Actualizat 15/12/2019 la 12:45 GMT+2

Valentino Rossi n-a mai fost pe podium din aprilie în Moto GP, dar a reușit să se impună alături de fratele său Luca Marini și prietenul Alessio Salucci la Gulf 12 Hours, cursă desfășurată la Abu Dhabi.

Valentino Rossi

Credit imagine: Twitter

De 9 ori campion mondial în Moto GP, Valentino Rossi demonstrează că poate să îmblânzească orice motor!
Lewis Hamilton e Valentino Rossi, 2019
Italianul și-a început săptămîna alături de Lewis Hamilton. Campionul mondial din F1 a urcat pe motocicletă, iar Rossi a făcut o tură cu bolidul de F1 echipat de Mercedes.
La Adu Dhabi, Rossi, fratele Luca și prietenul "Uccio" au concurat pe o mașină extraordinară, Monster VR46 Kessel Ferrari 488. Cei trei au cîștugat la clasa lor în Gulf 12 Hours și au terminat pe locul trei la general. Cursa a fost împățită în două părți de câte 6 ore.
Valentino Rossi a fost foarte încântat după succesul de la Abu Dhabi.
M-am simțit excelent în mașină și m-am distrat alături de prieteni. Este un vis devenit realitate