Ciclistul român Vlad Dascălu (Trek Factory Racing XC) s-a clasat pe locul patru în cursa olimpică (XCO), din cadrul Cupei Mondiale de Mountain Bike, desfășurată duminică la Vallnord Par Arinsal (Andorra), și a urcat pe locul 2 în clasamentul mondial.
Cursa a fost câștigată de italianul Luca Braidot, care a parcurs circuitul de 4x6 km cu timpul de 115 minute și 31 de secunde. Podiumul a fost completat de spaniolul David Serrano Valero la zece secunde, respectiv elvețianul Nino Schurter la 27 de secunde.
Vlad Dascălu a sosit al patrulea, la 38 de secunde, după ce vineri, în cursa scurtă (XCC), ciclistul român a fost al treilea.
Mountain Bike
Vlad Dascălu, cursă fabuloasă în Cupa Mondială. Doar "fenomenul" Pidcock l-a putut învinge
16/05/2022 LA 08:53
În clasamentul Cupei Mondiale, Nino Schurter se menține lider cu 1.342 de puncte, urmată de Vlad Dascălu (1.082 de puncte), sud-africanul Alan Hatherly (1.063 de puncte), elvețianul Mathias Fluckiger (1.016 puncte) etc.
Următoarea cursă din Cupa Mondială MTB are loc în zilele de 30 și 31 iulie la Snowshoe, în Statele Unite.
Sursa: AGERPRES
Vlad Dascălu, pe podium la Cupa Mondială de mountain bike de la Petropolis
11/04/2022 LA 11:18
Atât de aproape de medalie! Vlad Dascălu, locul 4 la Mondialele de Mountain Bike
28/08/2021 LA 21:15