Avertisment pentru David Popovici din partea unui rival: "Data viitoare îl voi învinge"

Publicat 23/06/2022 la 11:05 GMT+3

Maxime Grousset, medaliat cu argint mondial în proba de 100 de metri, câștigată de David Popovici, s-a declarat mulțumit de rezultat. A precizat, totodată, că este gata să-l învingă pe român în următoarea finală.

David Popovici și Maxime Grousset

Proba regină din cadrul Campionatelor Mondiale de natație de la Budapesta – 100 m liber -, câștigată de David Popovici, a fost urmărită cu mare interes și în Franța. În finala de miercuri seara a fost calificat și Maxime Grousset (23 ani), văzut în țara lui un succesor al lui Alain Bernard (argint în 2009), William Meynard (bronz în 2011) și Mehdy Metella (bronz în 2017), cei trei francezi care au mai fost pe podium la Mondiale în istoria probei.
După aceste Mondiale, francezii au patru înotători în istorie care au urcat pe podium la 100 m liber, pentru că Maxime Grousset a obținut medalia de argint. El a încheiat la 6 sutimi în spatele lui David Popovici, într-o bătălie foarte strânsă pentru titlul de campion mondial, în care a mai fost implicat și canadianul Joshua Liendo Edwards.
"La finalul unei bătălii furioase în care i-am văzut aproape în ultimii 15 metri, victoria a revenit tânărului român de 17 ani, care l-a devansat pe înotătorul lui Michel Chretien cu șase sutimi mici (47''58 față de 47''64)", a relatat site-ul oficial al Federației Franceze de natație.

La fel ca și David Popovici, sprinterul francez este și el în ascensiune. Grousset a fost pe locul 4 la Jocurile Olimpice de la Tokyo la 100 m liber, acum a urcat pe locul 2. Fără doar și poate, principalul său obiectiv reprezintă Jocurile Olimpice din 2024, care vor avea loc pe teren propriu, la Paris. Iar ambițiile lui au fost puse și într-o declarație după cursa de ieri, anunțând că este gata să-l învingă pe David.
"Sunt foarte mulțumit de cursa pe care am făcut-o, chiar dacă puteam merge un pic mai bine. Am avut unele slăbiciuni în anumite pasaje. Dar a fost o finală. Chiar nu este ușor să abordezi o finală de acest nivel. Aici am fost prezent în ea și data viitoare îl voi învinge pe David Popovici!", a declarat Grousset.
Sunt puțin dezamăgit! Au fost mici greșeli, dar hey, îmi spun și eu că a fost o finală, că s-ar fi putut întâmpla orice. Aș fi putut foarte bine să termin pe locul al patrulea sau al cincilea. Deci, sincer, o să fiu mulțumit de această medalie de argint și vom vedea cum decurg lucrurile peste doi ani la Paris"
Înotătorul francez a mai susținut că nu a fost stresat în finală, ci mai degrabă "entuziasmat". "Toată lumea era concentrată înainte de cursă. Am simțit că toți cei opt finaliști au vrut și ar fi putut câștiga", a descris Grousset atmosfera înainte de cursă.
"Cred, de fapt, că este cel mai frumos moment al carierei mele. Aș fi preferat, evident, să fiu campion mondial, ar fi fost enorm, dar fac un pas după altul. Anul trecut, la Jocurile de la Tokyo, am fost al patrulea. Anul acesta, al doilea. O să vedem peste doi ani, sperăm să ajungem puțin mai sus...", a concluzionat sprinterul francez, potrivit sursei citate.