David Popovici nu e o excepție! Un singur campion din 2022 și-a apărat titlul la Fukuoka, în probele individuale

Actualizat 31/07/2023 la 18:56 GMT+3

David Popovici nu a reușit să-și apere titlurile mondiale la 100 și 200 de metri liber cucerite în 2022, la Budapesta, fiind învins la Fukuoka. Românul nu este, însă, o excepție, doar un campion de la Budapesta reușind să lege victorii consecutive în cele două ediții ale Mondialelor de natație.

David Popovici

Campionatele Mondiale de natație de la Fukuoka s-au încheiat duminică. Australia a câștigat clasamentul pe medalii la înot, în timp ce China s-a impus la general, grație performanțelor la sărituri de la trambulină și înot artistic.
David Popovici s-a întors fără medalii din Japonia, nereușind să-și apere titlurile la 100 și 200 de metri liber, cucerite anul trecut la Budapesta. Românul a terminat pe locul 4 la 200 de metri liber și pe 6 în proba regină a natației.
Popovici nu este, însă, o excepție, fiind unul dintre numeroșii campioni mondiali en-titre care nu au reușit să lege victorii consecutive la Campionatele Mondiale. Concret, un singur învingător de la Budapesta și-a apărat titlul mondial în Japonia, în probele individuale masculine.
Este vorba despre Leon Marchand, care s-a impus, și în 2022, și acum, în finalele probelor de 200 de metri mixt și 400 de metri mixt. În schimb, toate celelalte probe masculine individuale au avut câștigători diferiți față de ediția de anul trecut.
Trebuie menționat că sunt doi sportivi care au cucerit medalii de aur în ambele ediții ale Mondialelor, la Budapesta și Fukuoka, dar în probe diferite. Thomas Ceccon a câștigat acum la 50 de metri fluture, dar a pierdut surprinzător la 100 de metri spate, proba sa preferată, la care deține și recordul mondial, iar Ryan Murphy, care se impusese anul trecut la 200 de metri spate, a urcat acum pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 100 de metri spate.
Lista campionilor mondiali din 2022 și 2023, în probele invididuale masculine:
  • 50 de metri liber: Ben Proud (2022) - Cameron McEvoy (2023)
  • 100 de metri liber: David Popovici (2022) - Kyle Chalmers (2023)
  • 200 de metri liber: David Popovici (2022) - Matthew Richards (2023)
  • 400 de metri liber: Elijah Winnington (2022) - Samuel Short (2023)
  • 800 de metri liber: Robert Finke (2022) - Ahmed Hafnaoui (2023)
  • 1.500 de metri liber: Gregorio Paltrinieri (2022) - Ahmed Hafnaoui (2023)
  • 50 de metri spate: Justin Ress (2022) - Hunter Armstrong (2023)
  • 100 de metri spate: Thomas Ceccon (2022) - Ryan Murphy (2023)
  • 200 de metri spate: Ryan Murphy (2022) - Hubert Kos (2023)
  • 50 de metri bras: Nic Fink (2022) - Qin Haiyang (2023)
  • 100 de metri bras: Nicolo Martinenghi (2022) - Qin Haiyang (2023)
  • 200 de metri bras: Zac Stubblety-Cook (2022) - Qin Haiyang (2023)
  • 50 de metri fluture: Caeleb Dressel (2022) - Thomas Ceccon (2023)
  • 100 de metri fluture: Kristof Milak (2022) - Maxime Grousset (2023)
  • 200 de metri fluture: Kristof Milak (2022) - Leon Marchand (2023)
  • 200 de metri mixt: Leon Marchand (2022, 2023)
  • 400 de metri mixt: Leon Marchand (2022, 2023)

O situație asemănătoare s-a înregistrat și în probele feminine, unde doar 6 sportive au reușit să-și apere titlurile la Campionatele Mondiale de natație de la Fukuoka.
Este vorba despre Sarah Sjostrom, care a câștigat probele de 50 de metri liber și 50 de metri fluture, Mollie O'Callaghan, care s-a impus la 100 de metri liber, Katie Ledecky, care și-a adjudecat aurul la 800 și 1.500 de metri liber, Kylee McKeown, care a terminat prima în finala probei de 200 de metri spate, Ruta Meilutyte, învingătoare la 50 de metri bras, și Summer McIntosh, care a câștigat la 200 de metri fluture și 400 de metri mixt.
În schimb, Katie Ledecky a ratat aurul la 400 de metri liber, probă în care era campioană mondială en-titre și unde a fost învinsă de Ariarne Titmus.