A căzut recordul lui David Popovici la proba "regină", de 100 de metri! Zhanle Pan, magistral la Mondialele de înot

Dani Morar

Actualizat 11/02/2024 la 21:06 GMT+2

David Popovici deținea recordul la proba de 100 de metri liber. Astă până azi, deoarece Zhanle Pan a setat o nouă performanță și a oprit cronometrul după 46,80 de secunde, cu 0,06 secunde mai rapid decât românul.

Pan Zhanle a explosé le record du monde du 100 m nage libre en 46"80

David Popovici nu mai deține, începând de azi, recordul mondial în proba de 100 de metri liber. Românul înota cele două ture de bazin în 48,86 de secunde și devenea campion european la Roma, pe 13 august 2022.
Pan Zhanle a doborât recordul mondial în cadrul Campionatelor Mondiale de înot de la Doha. Chinezul conducea echipa de ștafetă, 4x100 de metri și a înotat cei 100 de metri în 46,80 de secunde, stabilind un nou record mondial.
Zhanle a întors prima tură de bazin după 22,26 de secunde, mai rapid ca Popovici, care întorcea după 22,74. Pe a doua jumătate, chinezul a mai pierdut din ritm, dar nu destul cât să piardă recordul.
Pe ultimii 50 de metri, Pan a scos un timp de 24,54 de secunde, spre deosebire de Popovici, care a fost mai rapid în această parte a cursei, cu 24,12.

Recordul lui David Popovici la 100 de metri liber a fost doborât

Zhanle a contribuit din plin la medalia de aur obținută de echipa Chinei în proba de ștafetă. A fost pentru prima dată când ștafeta masculină a Chinei obține medalie în proba de 4x100 metri la Campionatele Mondiale.
La finalul cursei, Pan a fost recompensat cu cecul în valoare de 30.000 de euro pentru doborârea recordului mondial. Zhanle a fost mult mai încet în calificările de dimineață, oprind cronometrul după 48,26 de secunde.