David Popovici, calificare fără emoții în semifinalele probei de 100 de metri liber de la Europenele în bazin scurt

Actualizat 09/12/2023 la 10:42 GMT+2

David Popovici s-a calificat fără emoții în semifinalele probei de 100 de metri liber de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni. Românul și-a câștigat seria de calificări și va concura în această seară pentru un loc în finală.

David Popovici

David Popovici a obținut, în această dimineață, calificarea în semifinalele probei de 100 de metri liber de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni.
Campionul român s-a impus fără mari emoții în cea de-a patra serie de calificări, în care a oprit cronometrul după 46,70 de secunde, cu 18 sutimi înaintea lui Nandor Nemeth, care a fost al doilea. David a avut al doilea cel mai bun timp din calificări, singurul care a înregistrat un timp mai bun fiind Alessandro Miressi, cu 46,49 de secunde.
În aceeași serie cu Popovici au mai concurat și Patrick Dinu (47,36 de secunde) și George Stoica-Constantin (48,97 de secunde), care s-au clasat pe locurile 5 și 6. Dinu s-a calificat și el în semifinale.
Alături de Patrick Dinu, David Popovici va lupta pentru un loc în finala probei de 100 de metri liber în această seară, de la ora 19:31, la aproape o oră și jumătate după ce va lua startul în finala probei de 200 de metri liber.

David Popovici, în finala probei de 200 de metri liber

Vineri, David Popovici s-a calificat cu cel mai bun timp în finala probei masculine de 200 de metri liber de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.
Popovici, campionul european en-titre, s-a impus cu timpul de 1:42,04. El era al patrulea după 125 de metri, dar a avut un finiș remarcabil, reușind să își depășească toți adversarii.
David Popovici a fost urmat, ca timpi, de doi britanici, James Guy (1 min 42 sec 66/100) și Matthew Richards (1 min 42 sec 70/100), el îmbunătățindu-și timpul din serii, unde înregistrase 1 min 42 sec 39/100.
Finala probei de 200 de metri liber este programată astăzi, la ora 18:06.