Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt s-au încheiat cu patru recorduri mondiale

Publicat 22/12/2021 la 10:07 GMT+2

Înotătorul german Florian Wellbrock a corectat recordul mondial la 1.500 de metri în bazin scurt, în ultima zi din cadrul Campionatrelor Mondiale desfășurate la Abu Dhabi. SUA a terminat pe locul 1 în clasamentul pe medalii, în timp ce România a ocupat locul 26, după medalia de bronz obținută de Robert Glință.

Florian Wellbrock

Germanul Florian Wellbrock a câştigat medalia de aur în proba de 1.500 m liber, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), stabilind şi un nou record mondial, cu timpul de 14:06.88.
Wellbrock, campion olimpic la înot maraton 10 km la Jocurile de la Tokyo, a doborât cu aproape două secunde fostul record stabilit de italianul Gregorio Paltrinieri (14:08.06) în decembrie 2015. Înotătorul german a cucerit medalia de bronz la Tokyo în proba de 1.500 m liber.

România a încheiat pe locul 26 în clasamentul pe medalii la Campionatele Mondiale de înot

Podiumul la 1.500 m de la Abu Dhabi a fost completat de tunisianul Ahmed Afnaoui (14:10.94) şi de ucraineanul Mihailo Romanciuk (14:11.47).
Recordul mondial al lui Wellborck a fost al patrulea bătut la Abu Dhabi, după cele stabilite de canadianca Margaret MacNeil, la 50 m spate, Siobhan Haughey (Hong Kong), la 200 m liber şi de ştafeta feminină a Suediei la 4x50 m mixt.
În clasamentul pe medalii, SUA a ocupat primul loc cu 30 medalii (9-9-12), urmată de Canada (7-6-2), Italia (5-5-6) şi Rusia (4-7-4). România s-a clasat pe locul 26, cu o medalie de bronz, obţinută de Robert Glinţă la 100 m spate.
Sursa: Agerpres