Cât de greu e să îl ai adversar pe David Popovici? Învinsul românului la 200 m liber a dat răspunsul

Nicu Savin

Actualizat 16/08/2022 la 13:56 GMT+3

David Popovici și-a surclasat adversarii în finala probei de 200 metri liber de la Europene. Românul a terminat cursa cu peste două secunde avans față de ocupantul locului secund, Antonio Djakovic. elvețianul a explicat la final cât de greu e să lupți în bazin contra lui David, subliniind că valurile produse de acesta creează mari dificultăți rivalilor.

David Popovici, Antonio Djakovic și Felix Auboeck

David Popovici și-a respectat statutul de favorit și a luat aurul european și la 200 de metri liber, așa cum o făcuse și la 100 metrei liber, probă la care a stabilit un nou record mondial. În cursa de aseară, românul a fost în luptă doar cu cronometrul, pe care l-a oprit la 1:42:97, devenind astfel al 3-lea cel mai rapid om din istoria probei de 200 metri liber, după Paul Biedermann și Michael Phelps.
Argintul i-a revenit Antonio Djakovic, care a fost cu peste două secunde mai lent decât Popovici (1:45:60). Elvețianul, care în semifiale a stabilit un nou record național (1:45:32), a recunoscut că nu putea face mai mult în marea finală și a explicat de ce este foarte dificil să concurezi cu David Popovici.
"Am luptat până la final, a fost o cursă uriașă, mai ales spre final. Ieri am înregistrat cel mai bun timp personal, așa că eram puțin obosit. Nu aș fi pututînota mai bine astăzi, dar cel puțin am luat argintul și sunt foarte mulțumit de asta.
Sunt prieten cu David Popovici în afara bazinului, dar în apă ne luptăm unul cu celălalt. Mi-a fost greu să înot lângă el după ce a luat avans, pentru că valurile lui mi-au lovit în mod constant banda.", a spus Djakovic, citat de swimswam.com.

David Popovici a abordat diferit finala europeană față de cea mondială de acum două luni

Finala europeană de la 200 de metri liber a fost una relativ strânsă până înaintea ultimei lungimi de bazin. Pe ultimii 50 de metri, Popovici i-a pierdut în spate pe adversarii săi, creând un ecart rar pe o asemenea distanță. Popovici este și campion mondial în această probă, dar la concursul de la Budapestea de acum două luni a abordat o strategie mult diferită.
Acest lucru a fost scos în evidență de americanii de la swimswam.com, una dintre cele mai renumite publicații dedicate natației. Aceștia au pus în oglindă cele două curse ale lui David și au observat că acesta a preferat să-și conserve energia pentru ultima lungime de bazin la Foro Italico. Cifrele vorbesc de la sine și arată că românul a fost mai rapid cu aproape o secundă pe ultimii 59 de metri la Roma decât la Budapesta.
Comparație între cursele lui Popovici de la Budapesta și Roma
  • 50m: 23,77 s la Budapestea vs 24,10 s la Roma
  • 50-100 m: 26,19 s la Budapesta vs 25,25 s la Roma
  • 100-150 m: 26,31 s la Budapesta vs 26,61 s la Roma
  • 150-200 m: 26,95 s la Budapesta vs 26,01 la Roma
Pentru Popovici urmează o zi de pauză, după care va reveni în bazin pentru proba de 400 metri liber, una la care nu a excelat până acum, deci așteptările nu sunt foarte mari. Totuși, având în vedere ce a realizat în ultimile zile, nu ar fi exclus ca românul să obțină o medalie și în această probă mai lungă.