David Popovici (CS Dinamo) a câştigat două titluri, sâmbătă, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin de 50 de metri de la Bacău, încheind competiţia cu patru în total.
Popovici s-a impus sâmbătă la 50 m liber şi 400 m liber, după ce anterior câştigase la 100 m liber şi 200 m liber.
Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) a obţinut victoria la 400 m mixt, a doua pentru ea la aceste Naţionale, după cea de la 200 m mixt.
Natație
Robert Glință și David Popovici, desemnați cei mai buni sportivi ai anului 2021 de către FRNPM
27/04/2022 LA 15:29
Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) a reuşit o dublă sâmbătă, la 50 m spate şi 100 m liber, la care se adaugă şi victoria anterioară de la 200 m spate.
Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) şi-a confirmat dominaţia în probele de distanţă, câştigând la 1.500 m liber, după ce ieşire învingătoare şi la 800 m liber.
Rezultatele de sâmbătă:
FEMININ
400 m mixt
  • 1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 04:48:57
  • 2. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 04:55:59
  • 3. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 04:59:89
50 m spate
  • 1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) 00:29:99
  • 2. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 00:30:27
  • 3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 00:30:73
200 m fluture
  • 1. Andra Denisa Gorecki (CSA Steaua Bucureşti) 02:16:56
  • 2. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 02:16:58
  • 3. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 02:17:68
100 m liber
  • 1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) 00:57:57
  • 2. Anastasia Maria Bako (CS Crişul Oradea) 00:58:35
  • 3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 00:58:58
1.500 m liber
  • 1. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 17:18:85
  • 2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua Bucureşti) 18:12:10
  • 3. Ioana Georgescu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 18:14:43
ştafetă 4x100 m mixt
  • 1. CSŞ Ploieşti (Andra Maria Niţă, Alessia Maria Cunciu, Ayanna Sorana Freciu, Sarah Teodora Melenciuc) 03:54:41
  • 2. CSA Steaua Bucureşti (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Andra Denisa Gorecki, Maysa Raţiu) 04:22:74
  • 3. CSU Piteşti (Boroka Ilona Benedekfi, Alina Francesca Andrei, Alexandra Bogdăneci, Maria Miruna Ilie) 04:30:29
MASCULIN
50 m liber
  • 1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:22:60
  • 2. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:23:16
  • 3. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 00:23:28
100 m fluture
  • 1. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:54:19
  • 2. Dragoş Ghile (CSA Steaua Bucureşti) 00:54:66
  • 3. Antonio Andrei Costroj (CSA Steaua Bucureşti) 00:55:06
200 m mixt
  • 1. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 02:04:22
  • 2. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 02:05:31
  • 3. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 02:06:93
400 m liber
  • 1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 03:48:18
  • 2. Ştefan Andrei Vasilescu (CSA Steaua Bucureşti) 04:04:02
  • 3. Bogdan Alexandru Ştefănescu (CSM Corona Braşov) 04:05:56
ştafetă 4x100 m mixt
  • 1. CSM Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Vlad Alexandru Pricop, Tobias George Dumitrache, David Andrei Mihai) 03:51:09
  • 2. CSA Steaua Bucureşti (Cristian Lăpădat, Mihnea Ionuţ Roşca, Dragoş Ghile, Vlad Ştefan Stancu) 03:54:49
  • 3. CSU Politehnica Timişoara (Anna Urban, Emil Dancaneţ, Bogdan Alexandru Checicheş, Lucian Hotea) 03:57:66
Sursa: Agerpres
Natație
David Popovici i-a ajutat pe sportivii ucraineni! Dezvăluiri despre situația provocată de război
20/04/2022 LA 08:49
Natație
David Popovici a ales România! De ce a refuzat puștiul minune al înotului românesc să meargă în SUA
13/10/2021 LA 13:36