David Popovici a încheiat cu stil naționalele de juniori în bazin scurt, luând aurul la 400 m liber

Publicat 13/11/2022 la 20:59 GMT+2

David Popovici și-a respectat statutul de favorit și s-a încoronat campion național în bazin scurt și la proba de 400 metri liber, după ce o făcuse la 100 și 200 metri liber, probele lui favorite. Sportivul de la Dinamo l-a învins pe Vlad Stancu, cel care a oferit o replică solidă, terminând cu mai puțin de o secundă în spatele fenomenului natației mondiale.

David Popovici

David Popovici a încheiat cu o nouă victorie Campionatele Naționale de înot în bazin scurt. După ce s-a impus fără probleme la 100 și 200 metri liber, probe la care este campion mondial și european în bazin olimpic, Popovici a câștigat și la 400 de metri liber, dar timpii înregistrați arată că a avut concurență serioasă.
Betano Afiș, varianta 2
Acest conținut vă este oferit de Betano
David a oprit cronometrul la 3:43.00, fiind cu sub o secundă mai rapid decât Vlad Stancu, cel care a terminat cursa pe locul doi. Specialist al probelor mai lungi (este campion european de juniori la 1500 m, în bazin olimpic), Stancu a înotat cele 16 lungimi de bazin în 3:43:76. Pe locul 3 s-a clasat Vlad Mihalache (Aqua Sport Citius Bucureşti), cu timpul de 3:51.84.

David Popovici, 4 medalii la Campionatele Naționale de înot în bazin scurt

Așadar, David Popovici a adunat 4 medalii la Campionatele Naționale în bazin scurt, pe lângă cele 3 de aur el mai având și un argint, la 100 metri mixt, probă la care a fost învins de Daniel Martin.
Marele obiectiv al lui Popovici pe final de 2022 este Campionatul Mondial în bazin scurt din Australia, care va avea loc între 13 și 18 decembrie. David a declarat că încă mai are mult de muncă pentru a deveni un specialist al concursurilor în bazin scurt, care sunt total diferite de cele în bazin de 50 de metri.
La Melbourne se prefigurează un duel de vis între Popovici și Kyle Chalmers, la 100 m liber. Australianul este deținătorul recordului mondial la această probă în bazin scurt, 44,81, stabilit anul trecut la Kazan (Rusia).
Turneul Campionilor se vede în săptămâna 13 – 20 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).