David Popovici, aur cu ștafeta de 4x100 m liber masculin! Prima medalie a României la Europenele de la Otopeni

Bianca Dumitru

Publicat 05/07/2022 la 18:34 GMT+3

Ștafeta de 4x100 m liber masculin, formată din David Popovici, Vlad Ștefan Stancu, Ștefan Cozma și Patrick-Sebastian Dinu, a câștigat medalia de aur în finala Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, programate în perioada 5-10 iulie.

Ștafeta 4x100 de metri liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu)

Credit imagine: facebook

România a cucerit, încă din prima zi a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, prima medalie de aur.
Ștafeta de 4x100 m liber masculin, formată din David Popovici, Vlad Ștefan Stancu, Ștefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, încheind cursa în 3 minute, 18 secunde și 93 de sutimi.
Românii s-au calificat în finală, în această dimineață, cu cel mai bun timp, 3:19,56, pe care au reușit să-l îmbunătățească în finală, după o cursă cu un final intens, în care "tricolorii" s-au luptat cu reprezentanții Marii Britanii, care se aflau pe locul 1 înaintea ultimului schimb.
Aceasta este prima medalie de aur a României la ediția din 2022 a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, programate în perioada 5-10 iulie, însă speranțele sunt mari și pentru alte medalii.

David Popovici, în vârstă de 17 ani, triplu campion european de juniori, are de apărat titlurile la 50, 100 și 200 de metri liber. El va mai concura și cu ștafetele de 4x100 de metri liber (mixt) și 4x200 de metri liber.
Practic, speranțele noastre de medalii se leagă în întregime de înotătorul lui CS Dinamo, dar și de Vlad Stancu (CSA Steaua), o mare promisiune în probele lungi, de 400, 800 și 1.500 de metri) la stilul liber.
Popovici, dublu campion mondial la seniori la Budapesta, a intrat în acțiune încă din prima zi, când s-a calificat în finală la 200 metri liber, cu al doilea timp,1:47,93. În serii, fără să forțeze, David a terminat în 1:48,70, cu peste o secundă mai bine față de al doilea clasat, obținând calificarea în semifinale cu cel mai bun timp.
Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câștigat aurul la 50 de metri, 100 de metri (cu record mondial de juniori) şi 200 de metri liber, precum și argintul cu ștafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.