David Popovici, încă o medalie: argint cu ștafeta mixtă de 4x100m liber, la Mondialele pentru juniori

Actualizat 02/09/2022 la 04:01 GMT+3

David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, care formează ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber a României, au câștigat în această noapte medalia de argint la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima.

David Popovici, cu ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber

David Popovici și-a trecut în cont, în această noapte, o nouă medalie, de această dată de argint, cu ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber a României.
Alături de Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, Popovici a urcat pe a doua treaptă a podiumului la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima.
Românii au înregistrat în finală timpul de 3 minute, 30 de secunde și 39 de sutimi. David Popovici a fost în primul schimb, terminându-și cei 100 de metri în 47,23 de secunde, iar Dinu a păstrat un avans considerabil, menținând ștafeta în recordul mondial de junori.
Fetele au mai încetinit un pic ritmul, pierzând din avantaj, iar pe ultimii metri Ungaria a trecut la conducere, adjudecându-și medaliile de aur cu un avans de doar 36 de sutimi. Podiumul a fost completat de Italia (3:32,54).
În seriile de calificare, cei 4 tineri sportivi din țara noastră avuseseră cel mai bun timp, 3:31,58, cu peste două secunde mai bun decât cel al ungurilor (3:33,82).

La Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, ștafeta mixtă a României, alcătuită tot din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, a câștigat medalia de argint în proba de 4x100 de metri liber.
Românii au înotat atunci în 3:29,35, pierzând tot în fața Ungariei, care a terminat cursa cu un avans de 52 de sutimi.
David Popovici, cel care a condus ștafeta mixtă în această vară, a fost în primul schimb și în ștafeta masculină de 4x100 de metri liber. Campionul mondial și european a reușit în Lima, alături de Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick-Sebastian Dinu, să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, înregistrând în finală timpul de 3:18,84.
România a ajuns acum, în a treia zi de concurs, la 5 medalii cucerite în cadrul Campionatelor Mondiale de înot pentru juniori de la Lima, două de aur, două de argint și una de bronz.