David Popovici, învins la Campionatul Național în bazin scurt de la Otopeni: "Nu sunt bun chiar la toate!"

Publicat 13/11/2022 la 08:49 GMT+2

David Popovici, dublu campion mondial, a fost învins, sâmbătă, la Campionatul Național în bazin scurt de la Otopeni, de un alt sportiv român.

David Popovici

Dublul campion mondial David Popovici a fost învins de Daniel Cristian Martin în finala probei de 100 m mixt, care nu se numără printre favoritele sportivului dinamovist, sâmbătă, la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni. Martin (CSM Bacău) a fost înregistrat cu timpul de 53 sec 41/100, fiind mai rapid decât David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) cu 06/100 (53 sec 47/100). Podiumul a fost completat de Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa), înregistrat în 54 sec 78/100.
Betano Afiș, varianta 2
Acest conținut vă este oferit de Betano
Un rezultat neaşteptat s-a înregistrat la ştafeta combinată 4x50 m mixt, unde CSU Politehnica Timişoara şi CSA Steaua Bucureşti au fost cronometrate cu acelaşi timp, 01 min 49 sec 06/100, împărţind primul loc, potrivit site-ului FRNPM. Mai mult alte două echipe au fost înregistrate cu acelaşi timp, 01 min 51 sec 69/100, împărţind locul secund, CSM Constanţa şi CSM Corona Braşov.

"Mi-am dorit să câștig, însă trebuie să învăț să și pierd din când în când. E o probă la care sunt nou. Nu sunt bun chiar la toate. Mă face să-mi fie din nou foame, în caz că m-am culcat cumva pe o ureche. Îmi reamintește că "vezi, nu ești bun chiar la toate", a declarat David Popovici, potrivit Sport.ro.
Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) şi-a trecut în palmares al treilea său titlu naţional la Otopeni, la 100 m mixt, după cele de la 50 şi 100 m bras. Alexandra Bogdaneci (CSU Piteşti) a câştigat la 100 m fluture, după victoria de la 50 m fluture. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) s-a impus la 200 m liber, adăugând-o în palmares celei de la 400 m liber, dar şi de la ştafetă 4x50 m liber. Emil Dăncăneţ (CSU Politehnica Timişoara) a reuşit şi el dubla, la 100 m bras şi 200 m bras.
Turneul Campionilor se vede în săptămâna 13 – 20 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).

Ultimul mare eveniment al anului, Turneul Campionilor, se vede pe Eurosport între 13-20 noiembrie