David Popovici va fi premiat pentru cele 2 medalii cucerite la Roma! Câți bani îi va acorda MTS

Publicat 17/08/2022 la 15:54 GMT+3

David Popovici va reveni în țară în curând, după ce a luat decizia de a se retrage din competiție după ce se calificase în finala probei de 400 de metri liber de la Campionatele Europene de la Roma. MTS a anunțat câți bani îi va acorda celui mai rapid înotător al lumii.

David Popovici

În ultima săptămână, David Popovici a cucerit aurul în probele de 100 și 200 de metri liber de la Campionatele Europene de la Roma. Mai mult, în proba "regină" a natației a reușit să stabilească un nou record mondial, cu timpul de 46,86 de secunde, în timp ce la 200 de metri liber a oprit cronometrul la 1:42,97, devenind astfel al 3-lea cel mai rapid om din istorie pe această distanță, după Paul Biedermann și Michael Phelps.
Acum, după retragerea din finala probei de 400 de metri liber, David Popovici urmează să revină în România, pentru ca mai apoi să plece la Campionatul Mondial de juniori din Lima. Potrivit AS.ro, David Popovici va încasa din partea Ministerului Tineretului și Sportului câte 37.000 de lei pentru fiecare din cele două medalii, ceea ce duce la un total de 74.000 de lei, adică puţin peste 15.000 de euro.

La premiul în bani oferit de MTS se va adăuga și recompensa de la CS Dinamo. Supranumit "Racheta din România", David Popovici a primit o sumă mult mai substanțială după medaliile de aur cucerite la Campionatele Mondiale de la Budapesta, acolo unde a fost campion la 100 şi 200 metri liber. După acea performanță uluitoare, Nicolae Ciucă a luat decizia să îl recompenseze pe David cu un milion de lei (200.000 de euro) din fondul de rezerva al Guvernului.
Pentru performanțele din ultimele zile, românul a fost elogiat pe toate site-urile din străinătate și de multe voci importante ale natației mondial, iar la începutul acestei săptămâni a fost comparat cu Usain Bolt, ceea ce a fost complimentul suprem.