Locul ocupat de România în clasamentul pe medalii la Mondialele de juniori, după cele două medalii de aur din ultima zi

Publicat 05/09/2022 la 07:51 GMT+3

România a terminat excelent Mondialele de juniori de la Lima, cucerind în ultima zi două medalii de aur. Țara noastră s-a situat pe locul 4 în clasamentul pe medalii, o performanță fără precedent în istoria participărilor la această competiție.

David Popovici

David Popovici a câștigat aurul la 100 metri în ultima zi a Mondialelor de natație desfășurate la Lima, având în acest moment 9 din primele 10 rezultate ale anului în această probă. Aurul său a fost dublat în noaptea de duminică spre luni de Bianca Costea, care a obținut cea mai strălucitoare medalie în cea mai rapidă probă feminină: 50 metri liber. Sportiva noastră a înotat în 25,35 secunde, venind la o sutime de cel mai bun timp din carieră și și-a depășit rivalele cu aproape două zecimi, enorm pentru o probă atât de scurtă.
Grație acestor performanțe, România a ajuns la 4 medalii de aur, după ce în zilele precedente Popovici a obținut locul 1 și la 200 metri liber, dar și cu ștafeta masculină de 4x100 metri liber.

România, pe locul 4 în clasamentul pe medalii la Mondialele de junior

Astfel, tricolorii se întorc din Peru cu 8 medalii, 4 de aur, lucru care le-a permis să termine competiția pe un impresionant loc 4 în clasamentul pe medalii. Țara noastră a fost depășită doar de Japonia - marea performeră a Mondialelor -, de Ungaria și Polonia, două țări cu mare tradiție în înot.
9. Africa de Sud 1 - 3 - 1
Pe lângă cele 4 medalii de aur amintite mai sus, România a obținut și două medalii de argint (Vlad Stancu, la 400 metri liber și ștafeta mixtă de 4x100 metri liber), dar și două bronzuri (Vlad Stancu, la 800 și 1500 metri liber).
Trebuie spus că la Mondialele din acest an nu au participat 4 dintre cele mai puternice țări din lume: SUA, Australia, Canada și China. Primele 3 au preferat să își îndrepte atenția către Campionatele Pan-Pacifice, trimițându-și competitorii la competiția care s-a desfășurat în perioada 24-27 august.